Zürih Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik (1000 Euro) Başvurusu

Tarafından   2016-02-17

Zürih Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik Randevu Alma; İsviçre TC Zürih Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik (1000 Euro) Başvurusu Nasıl Yapılır? Zürih Başkonsolosluğu 1000 Euro Dövizle Askerlik başvurusu için gerekli belgeler neler?Zürih Başkonsolosluğu 1000 Euro Dövizle Askerlik parası nereye yatırılır?Zürih Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik kanunundan kimler faydalanacak?Zürih Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik başvurusu ne zaman bitiyor?zurih-konsolosluk-dovizle-askerlik-randevu-alma
ADRES BİLGİLERİ Weinbergstrasse 65. Postfach
8021 Zürih
TELEFON BİLGİLERİ TEL: 00 4144 3682900
FAKS: 00 4144 3682919
WEB ve E-POSTA ADRESİ www.zurih.bk.mfa.gov.tr
konsulat.zurich@mfa.gov.tr
Dövizle Askerlik Hizmetine İlişkin Yasal Değişiklikler Hakkında Duyuru
Daha önce yurtdışında oturma ve çalışma izni sahibi veya o ülkenin vatandaşlığını alan vatandaşlarımız için uygulanan ve 6.000 Euro karşılığı yerine getirilen dövizle askerlik hizmet bedeli 1.000 Euro’ya (1.088 İsviçre Frankı) düşürülmüştür.
Bu çerçevede;
-Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, veya yabancı ülke vatandaşı olarak, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az üç yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde çalışan vatandaşlarımız, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna (31 Aralık) kadar durumlarını ispata yarayan belgelerle Temsilciliklerimize müracaat ederek, durumları uygun bulunduğu takdirde 1.000 Euro karşılığı dövizi (1.088 İsviçre Frankı) peşin olarak
ödemeleri halinde askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklardır.

-27 Ocak 2016 tarihinden önce 38 yaşını tamamladıkları halde dövizle askerlik hizmetine başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için kapsamdan çıkartılan vatandaşlarımızdan yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar da, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Euro karşılığı dövizi (1.088 İsviçre Frankı) peşin olarak ödemeleri halinde askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacaklardır.

-Kanunun 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte bulunan mevzuat kapsamında dövizle askerlik hizmeti için toplamda 1000 Euro’dan daha fazla konvertibl yabancı ülke parası karşılığı kadar ödemede bulunmuş yükümlüler, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

-Halen ödemeleri devam edenler ile ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları gerekçesiyle daha evvel yasa kapsamından çıkarılanlardan 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapacakları başvuruları uygun görülecek olanlara 1.000 Euro’nun üzerindeki ödemelerin iade edilmesi mümkün olamayacaktır.

-Bu çerçevede, İsviçre ve Lihtenştayn’da bulunan vatandaşlarımızın aşağıdaki belgelerle Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımıza başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir. Durumları Kanun’un yukarıda maruz şartlarına uyan vatandaşlarımıza Döviz Ödeme Belgesi ile hesap numarası verilecek ve vatandaşlarımız bu belge ile bir İsviçre Bankasından döviz (İsviçre Frankı) transferini yaparak dekontun aslını Temsilciliklerimize ibraz edeceklerdir.
zurih-konsolosluk-1000-euro-dovizle-askerlik-basvurusu
Dövizle Askerlik için Gerekli belgeler:
-Nüfus Cüzdanı

– İsviçre vatandaşı olmayan vatandaşlarımızın İsviçre çalışma ve oturma iznini gösterir belge (Kimlik Kartı).

– İsviçre vatandaşı olan vatandaşlarımızın İsviçre Kimlik Kartı (ID).

-4 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş, renkli)

-Geçerli pasaport (Türk ve/veya İsviçre pasaportu).

-AHV/AVS’den alınacak hizmet dökümü.


Türkiye’ye giriş-çıkış kayıtları pasaportlarından veya bilgisayar kayıtlarından tespit edilemeyen vatandaşlarımızdan ayrıca İsviçre’ye giriş-çıkış belgesi istenebilecektir.


Vatandaşlarımızın oturma-çalışma izinleri hakkında başvuru sırasında ayrıca belge talep edilebilecektir.

Not 1: 1111 Sayılı Kanunun 43. Maddesine göre, 7 Şubat 2011 tarihinden önce dövizle askerlik başvurusu yapıp çeşitli gerekçelerle kapsamdan çıkartılan yükümlülerin 10.000 Euro tutarında ödemede bulunması gerekecektir.

Not 2: 1.000 Euro karşılığı olarak belirlenen 1.088 İsviçre Frankı 2016 yılı için geçerlidir. Müteakip yıllarda güncel kur üzerinden yeniden hesaplanması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir