Yurtdışından Yeni ,Çipli ,TC Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Tarafından   2015-11-23

yurtdisindan-tc-kimlik-karti-basvurusu-konsoloslukÇipli TC Kimlik Kartı Nedir? Yurtdışından TC Kimlik Kartı çıkartma başvurusu nasıl yapılır? Kimler TC Kimlik Kartı başvurusu yapabilir?Konsolosluktan TC kimlik kartı nasıl alınır?TC kimlik kartı çıkartmak için gerekli belgeler neler? TC kimlik kartı için fotoğraf boyutları nasıl olacak? TC kimlik kartı kaç para?

Çipli TC kimlik kartı halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının yerine geçecek ,çok amaçlı kullanılacak ve içinde çip bulunan yeni nesil kimlik.İçinde bulunan çip sayesinde kişisel bilgilerin depolanması sağlanacak olan TC kimlik kartları aynı zamanda ehliyet yerinede kullanılabilecek.

Yeni TC Kimlik Kartı başvurusu yurtdışında konsolosluklara ,yurt içinde ise nüfus müdürlüklerine yapılacak  .TC Kimlik kartları pasaport başvurusunda olduğu gibi randevu alınarak yapılacak.Kimlik kartı başvuru randevu gün ve saatinde konsolosluktan  gerekli belgeler verilerek başvuru işlemleri 5-10 dakika içersinde tamamlanacak..

Yeni Çipli T.C. Kimlik Kartı, 10 yıl geçerli olacaktır. Vatandaşlar her on yıl sonunda yeni kimlikl kartı başvurusu yapmak zorundalar. Yeni kimlik kartı başvurusu,Türkiye’de yaşıyorsanız ilçe nüfus müdürlüklerine, yurtdışında yaşıyorsanız bulunduğunuz ülkedeki büyükelçiliklerin konsolosluklarına veya başkonsolosluklarına başvurabilirsiniz.

Başvuru şekli ve gerekli belgeler TC kimlik kartlarının dağıtımı başlamadan önce vatandaşlara duyurulacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen ve yakında mevcut nüfus cüzdanları yerine kullanılacak vatandaşlık kartıdır.

Bireye ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik bilgiler kart üzerindeki yongalarda (çiplerde) güvenli bir şekilde saklıdır. Kartlar en üst seviye görsel ve elektronik güvenlik unsurlarına sahiptir.

Yetkisiz kimseler tarafından kartın yeniden üretilmesi ve kart içindeki bilgilerin değiştirilmesi olanaksızdır. TCKK, elektronik ortamda sunulan birçok hizmeti ayağınıza kadar getirirken zaman ve maliyetten tasarruf sağlayarak büyük kolaylıklar sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir