Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nezaman,Nasıl,Nereye Yapılacak?

Tarafından   2015-02-16

yeni-kimlik-kartı -için-konsolsoluk-randevusu-almaYurtdışından Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılacak?Yeni T.C. Kimlik kartı  yurtdışındaki vatandaşlara nezaman verilmeye başlanacak? yeni kimlik kartları konsolosluklardan nasıl alınacak? T.C kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler?
Halen kullanımda olan mavi ve pembe nüfus cüzdanlarının yerine alacak olan çipli kimlik kartları 2015 yılı itibaren Türkiye’de dağıtılmaya başlanıyor.Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızda eş zamanlı olarak bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluk ve büyükelçiliklerimizden yeni kimlik kartı başvurusu yapabilecekler. Yeni kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler ve başvuru şartları kimlik kartlarının dağıtılmaya başlamasıyla sitemizden öğrenilebilecek..
Yeni kimlik kartlarıyla birlikte kimlik sahteciliğine son
Yeni kimlik kartlarının yurtdışında ve yurtiçinde tamamen dağıtılmasından sonra vatandaşların sahte kimliklerini çıkarıp işlem yapanların önüne geçilmiş olacak.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
Yeni kimlik kartlarının özellikleri neler ?
Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyorHer kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek. E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.  E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

yeni-tc-kimlik_kartı-konsolosluk-randevukaynak;     www.tckimlikkarti.net

Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nezaman,Nasıl,Nereye Yapılacak?” da bir yorum

  1. talat gercek

    Slm masallah masallah ne kadar guzel beyendim ama ne zaman yeni kimlik kartimi alacam mer etim slm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir