YURTDIŞINDA 25 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLERDEN PASAPORT HARÇI ALINMIYOR

Tarafından   2016-06-25

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın 25 yaşını doldurmamış öğrenimine devam eden Türk vatandaşı çocuklarının pasaport taleplerinde Harçlar Kanunu gereğince pasaport harcı alınmayacağı açıklandı.yurtdisindan-harcsiz-ogrenci-pasaportu-alma

KONSOLOSLUĞUNUZDAN PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Şartları uyan bu vatandaşlarımızdan sadece 31,50 Euro olan pasaport defter bedeli tahsil edilecek. Zürih Başkonsolosluğu’nun Emniyet Genel Müdürlüğü tebliğine dayandırdığı duyurusunda konu hakkında geniş açıklamalar yer alıyor.

Buna göre;  492 sayılı Harçlar Kanunu’na eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış vatandaşlarımız için öğrenim gördüklerini okullarından alacakları öğrenim belgesi ile belgelendirmeleri halinde ve pasaport defter bedelini ödemeleri koşuluyla harçsız pasaport düzenlenebilecektir.

Harçsız pasaport işlemlerinde uygulanacak usul ve esaslar İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir: Türkiye’de eğitim-öğretim kurumlarında öğrenim gören, (ilkokul, ortaokul, lise, üniversite) ‘aktif öğrenci’ durumunda bulunup 25 yaşını doldurmamış olan ve kendilerine okul veya kurumları tarafından ‘Öğrenci Belgesi’ verilebilenler (anaokulu, aday çırak ve çırak öğrenciler dahil) öğrenci olarak kabul edilecektir.

Aynı şekilde yurtdışında öğrenim gören ve 25 yaşını doldurmamış olan öğrencilerin dış temsilcilikler aracılığıyla pasaport başvurusunda bulunmaları halinde, bulundukları ülkenin okul öncesi/ ilköğretim/ortaöğretim/dengi eğitim sistemine dahil kayıtlı öğrenciler ile yine yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gördüklerini belgelendiren öğrencilerin dış temsilciliklerce harçsız pasaport müracaatları kabul edilecektir.

(Yurtdışındaki kurumlarda anaokulu, aday çırak ve çırak öğrenciler tanımına karşılık gelen statüde olanlar dahil) Açıklamaya göre reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport verilebilirken reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.

Söz konusu düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu aldıktan sonra randevu gün ve saatinde ilgili Başkonsolosluğa, nüfus cüzdanı aslı (T.C. Kimlik no’lu-15 yaşından büyükler için fotoğraflı), son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz),  eski pasaport (ilk defa pasaport alacaklar hariç), öğrenim gördüğü okuldan alınacak öğrenci belgesi ile birlikte gitmeleri ve 2016 yılı için ödenmesi gerekli pasaport defteri ve posta harcı toplamı 31,50 Euro’yu ödemeleri harçsız pasaport almaları için yeterli olacak.

12 yaştan küçük çocukların konsolosluğa bizzat gitmelerine gerek yokken 12 yaşından büyük 18 yaşından küçüklerin velileri veya kanuni temsilcileriyle birlikte konsolosluğa harçsız pasaport için başvurmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir