Yurtdışı Pasaport Harçları ve Askerlik Harcı Düşürülüyor

Tarafından   2015-05-03

Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarına sevindirici haberlerler geldi.Başbakan Davutoğlunun 3 Mayısta Dortmun’da  yaptığı seçim konuşmasında 10 konuda sevindiriçi haber geldi.Artık yurtdışında yaşayan vatandaşlar 10 yıllık pasaport başvurularında 273 Euro olan pasaport harçı için 100 Euro ödeyecek,Askerlik harçı 1000 Euro olacak,Türkiyeye götürülen arabalar  Türkiye’de  2 yıl kalabilecek,THY’ları ile yapılacak Türkiye uçuşlarında  %20 indirim yapılacak,yurtdışındaki vatandaşlara ceğiz ve ev hesapı açmaları durumunda devlet yardımı yapılacak. Avrupa’daki bütün vatandaşlarımız için bir kampanya başlatıyoruz, Her eve bir al bayrak, bir Kur’an-ı Kerim, ve bir Türkçe sözlük göndereceğiz.

Her birinizin onurunu korumak bizim devlet görevimizdir, koruyacağımıza buradan söz veriyorum.

Silahla demokrasi yan yana olur mu? O silahları gömecekler, ondan sonra demokrasiden bahsedebilirler.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın dövizli askerlik bedellerini 6000 eurodan 1000 euroya düşürüyoruz.

Yurtdışındaki vatandaşlarımıza, şimdi Almanya’da olup da okuyan gençlere, akademik destek ve burs sağlıyoruz. Bu çerçevede, lisans bursu olarak 500 avro, yüksek lisans bursu olarak 700 avro, doktora bursu olarak bin avroluk burs desteği veriyoruz gençlerimize.

7 Haziran’dan sonra inşallah ilk girişimlerimizden biri, size seçilme hakkını da getirmek. Türkiye’de 85 seçim bölgesi var. İnşallah 86’ncısını da yurt dışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz inşallah.

Özellikle boşanma, miras meselelerinde söz konusu olan tanıma ve tenfiz davalarını hızlandırarak kolaylaştırıyoruz. Yani Almanya’da alınan bir hukuki kararın Türkiye’de tanınması, orada alınan kararın burada tanınması için talimatları verdim. Artık iki hukuki işlem olmayacak. İnşallah hukuki işlemleriniz en kolay yoldan yapılacak.

Yurdışından vatandaşlarımızın, 3 kişiyle yaptığı uçuşlarda THY’den yüzde 20 indirim talep edeceğiz.yurtdışındaki vatandaşlarımızın çocuklarının türkiye ile bağlarını güçlendirmek için gençlik köprüsü projesini yaygınlaştıracağız.

Gurbetçi annelere İlk çocuğa 300 TL ikinci çocuğa 400 tl ve 3 çocuğa 600 tl yardım desteği vereceğiz.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı için 217 euro olan pasaport harçlarını 100 euroya düşürüyoruz.

Yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de kalış süreçlerini 2 yıla uzatıyoruz.Yurtdışından getirilen telefonların Türkiye’de kayıt edilmeden kullanılma süresini iki katına çıkaracağız.

Türkiye’deki doğum yardımı Avrupa’daki türk vatandaşlarımıza da uygulanacak

Yurtdışı Pasaport Harçları ve Askerlik Harcı Düşürülüyor” da bir yorum

 1. Nurdane

  Selamün aleyküm,
  Yurt disinda ki 10 yillik pasaport harci 100 eur olacak demisti Basbakanimiz.
  Bu yürürlüge girdi mi veya ne zaman girecek?
  Tesekkürler.

 2. Muaz

  Merhabalar,

  Alman mahkemeleri tarafından alınan boşanma ve miras davalarının Türkiye’de geçerliliği yasası değiştirildi mı eğer değiştirilmedi ise ne zaman olacak,yasa ne gibi kolaylık getiriyor, teşekkürler.

  İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir