Yurtdışı 2015 Seçim Sonuçları Belli Oldu

Tarafından   2015-06-07

yurtdisi-secim-sonuclari-2015Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının 7 Haziran seçimleri için yaptıkları oy tercihleri belli oldu. Konsolosluklarda bir hafta önce biten gümrük kapılarında ise bugün sonuçlanan oy verme işlemlerine göre 1 milyondan fazla gurbetçi oy kullandı.

Yurtdışından gelen oylarda sıralama Ak Parti, HDP, CHP ve MHP şeklinde oldu. Oy dağılımlarına göre AK Parti yüzde 48, HDP yüzde 21, CHP yüzde 17 ve MHP yüzde 9 oy aldı.

ALMANYA’DA AK PARTİ, İSRAİL’DE CHP, YUNANİSTAN’DA HDP

AK Parti en fazla seçmenin olduğu Almanya’da oyların yüzde 51’ini aldı, 17 ülkede birinci parti oldu. Sonucu en çok merak edilen İsrail’de ise CHP birinci oldu. Yurtdışı oylara göre ikinci parti olan HDP Yunanistan’ın da bulunduğu 10 ülkedeki sandıklardan birinci çıktı.

ÜLKE ÜLKE KAZANAN PARTİLER

AK Parti; Avustralya, KKTC, Ürdün, Fransa, Hollanda, Almanya, Romanya, Avusturya, Norveç, Danimarka, Belçika, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Lübnan, İran ve Suudi Arabistan’da birinci parti oldu.

CHP; ABD, İspanya, Rusya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Çin Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Güney Afrika, İsrail’de birinci parti oldu.

HDP; Kanada, İngiltere (Birleşik Krallık), İtalya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna, Polonya, İsveç, Finlandiya ve Kazakistan’da birinci parti oldu.

MHP YURT DIŞINDA YOK

Türkiye’de sadece Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de birinci parti olan MHP hiç bir ülkede birinci parti olamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir