Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Girişi

Tarafından   2015-02-18

yurtdisi-konsolosluk-secmen-sorgulama-12015 yılı Milletvekili seçimlerinde yurtdışından nasıl,nere oy kulanılır tıkla öğren..Genel seçimlerde oy kullanmak istiyorum ama yurt dışı seçmen listesine kayıtlımıyım nasıl öğrenebilirim? Genel seçimlerde yurtdışında nerede oy kulanılacak nasıl öğrenebiliriz? 2015 Genel seçimlerinde gümrüklerde oy kullanma işlemi nezaman başlıyor?Genel seçimlerde konsolosluklarda nasıl oy kullanılacak?2015 seçimleri oy verme işlemleri konsolosluklarda nezamn başlıyor?
Yurtdışında ve gümrüklerde oy verme 8 Mayıs’ta başlarken Türkiye 7 Haziran’da sandığa gidecek 2015 yılı Genel seçimleri 10 Mart’ta başlıyor alıyor.Seçimlerde oy kullanacaklar için seçmen listeleri 14-27 Mart tarihleri arasında askıda kalacak.Seçimin başlangıç tarihi 10 Mart, 8 Mayıs’ta gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri başlayacak. Seçime 31 siyasi parti katılacak. Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararına göre, seçim takviminin bazı önemli aşamaları şöyle: 14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00’de askıya çıkarılacak. www.ysk.gov. tr adresinden seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. Yasal olarak 2015 milletvekili seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip seçmen niteliğindeki TC Vatandaşları Yüksek Seçim Kurulu’nun web sayfasında bulunan ‘Yurtdışı Seçmen Sorgulama’ bölümüne giriş yaparak yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlarının bulunup bulunulmadığını ve kayıtlı bilgilerini kontrol etmeleri, gerekirse düzeltme yaptırmaları, ayrıca seçmen sorgulama bölümüne e-posta bilgilerini girmeleri gerekmektedir.
Yurtdışı seçmenlerin konsolosluklarda oy kullanabilmesi için Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları gerekiyor. Bu ise bağlı bulundukları konsolosluklarda yapılacak olan adres kayıtlarıyla yapılıyor. Konsoloslukta nüfus, çocuk kaydı gibi işlem yaptırmış olanların kaydı otomatik olarak gerçekleşmiş oluyor.
Yurtdışında yaşayan bir seçmenin, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığını internetten kolaylıkla öğrenebiliyor.Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) www.ysk.gov.tr internet sayfasından sorgulama yaptırarak 2015 genel seçimlerinde oy kullanıp kulanamıyacağınızı görebilirsiniz.
yks-yurtdisi-secmen-sorgulama-listesi
YSK sayfasındaki “Yurtdışı Seçmen“ bölümünden, Yurtdışı Seçmen Sorgulama’ya girecek olan seçmen, burada başta T.C. kimlik numarası olmak üzere istenen bilgileri doldurarak, kayıtlı olup olmadığını sorgulayabiliyor. E-mail adresini de vermesi durumunda, YSK’nın seçmen bilgilendirmeleri de e-maili üzerinden kendisine ulaşıyor.

yurtdisi-secmen-sorgulama-2015

Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Girişi” da bir yorum

 1. abidin

  kolay gelsin
  benim bir sorum olacak
  ben ismimi bulamadim oy kullanma listedesinde
  kimlik noyu girdim ama
  sonuç bulamadim
  tesekkurler

 2. Ercan

  Yurtdisinda Oy kullana bilmem icin aratma yaptim kayitimin olmadigini gosterdi Ne yapmam gerekiyor saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir