Yeni pasaportlar (AB uyumlu pasaport) ne zaman verilecek?(2016)

Tarafından   2016-04-15

Avrupa Birliği’ne (Avrupa Ülkelerine) vizesiz seyahat için Mart 2016’dan itibaren parmak izi içeren pasaportların basımı başladı.Yeni pasaportlar,2016 mayıs ayı sonundan itibaren verilmeye başlanacak.2016 Ekim ayında da yeni nesil endüstriyel pasaportlar devreye girecek.

yeni pasaport başvuru işlemleri

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesini sağlayacak biyometrik veri (parmak izi) yüklenebilen pasaportlar, mayıs ayı sonundan itibaren verilmeye başlanacak. Ekim ayında da yeni nesil endüstriyel pasaportlar devreye girecek. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, “Yaptığımız çalışmaya göre AB’nin öngördüğü 72 kriterden 44’ünü karşıladık. 28 kriter üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ay sonu itibarıyla tamamı yerine getirilmiş olacak. Vize muafiyetinin 1 Temmuz’da uygulamaya geçmesini bekliyoruz” dedi.

YURTDIŞINDAN PASAPORT BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE’DEN YENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ PASAPORT HARÇLARI
Bakan Bozkır “Yeni pasaportlardan alanlar tekrar harç yatırmayacak” dedi. AB ile vizelerın kaldırılması ile ilgili konuşan Avrupa Birliği(AB) Bakanı Volkan Bozkır vizelerin belirlenen tarihte kaldırılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan Bozkır ayrıca parmak izli pasaportlara geçiş yapacak olan pasaport sahibi vatandaşların tekrar harç yatırmayacaklarını söyledi.

DEFTER BEDELİ ÖDENECEK

AB Bakanı Volkan Bozkır, yeni pasaportlar için sadece defter bedeli ödeneceğini söyledi. Örneğin iki yıl önce 10 yıllık pasaport almış bir vatandaş yeni pasaport aldığında kalan 8 yıl için ayrıca bir harç ödemeyecek.

Avrupa Birliği bölgelerine vizesiz ulaşımı sağlamayı amaçlayan yeni çipli pasaportlar ile birlikte yurt dışına çıkmanın çok daha kolay olması bekleniyor. Yeni pasaportlar ne zaman verilecek sorusunun cevabı çok merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. Yeni çipli pasaportlar, mayıs ayı sonundan itibaren verilmeye başlanacak. Ekim ayında da yeni nesil endüstriyel pasaportlar devreye girecek. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, “Yaptığımız çalışmaya göre AB’nin öngördüğü 72 kriterden 44’ünü karşıladık. 28 kriter üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ay sonundan itibaren şartların tamamı yerine getirilmiş olacak. Vize muafiyetinin 1 Temmuz’da uygulamaya geçmesini bekliyoruz” dedi. Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize gerektirmeksizin seyahat edebilmesini sağlayacak biyometrik veri (parmak izi) yüklenebilen pasaportlar, mayıs ayı sonu itibariyle verilmeye başlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Yurtdışına çıkacaksanız pasaportunuz olmalı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz olarak, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile sadece Gürcistan’a ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidebilir. Fakat nüfus cüzdanında fotoğraf olmayanlar Gürcistan’a alınmıyor. 15 yaşından küçüklerin kimliklerinde fotoğraf olmadığı için sorun oluyor. Gürcistan’a çocuğunuzla birlikte gidecekseniz, nüfus müdürlüğüne gidip çocuğunuzun kimliğini fotoğraflı olarak yenilemelisiniz.

PASAPORT TÜRLERİ VE RENKLERİ

Pasaport süresi uzatılıyor mu sorusu sıklıkla sorulmakta. Fakat 2011 yılı Şubat ayı itibariyle pasaport uzatması, pasaport yenilemesi yapılmıyor. Süresi biten pasaport devre dışı bırakılıyor ve yeniden pasaport çıkarmak gerekiyor. Şubat 2011’de pasaport renkleri de değişti. 2015 yılının Kasım ayında ise eski pasaportlar geçersiz oldu. Pasaport renkleri ne anlama gelir sorusunun cevabı çok merak ediliyordu. Çeşitli renkleri olan pasaportlar, türlerine göre renklendiriliyorlar. Pasaport renkleri bordo, yeşil, siyah ve gri olarak değişiyor. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş, lacivert pasaport) rengi, bordo olarak değiştirildi. Yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) halen yeşil renk olarak devam ediyor. Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu. Gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

Harçsız pasaport ise 25 yaşını doldurmamış üniversite öğrencileri tarafından sadece defter bedeli ücreti ödenerek alınabilen pasaport anlamına gelmektedir. Bu kolaylık sadece akademik çalışma nedeniyle yurtdışında kurs, kongre, değişim programına gidecek 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) üniversite öğretim üyeleri için yurtdışında kalacağı süre kadar (1 hafta, 1 ay gibi) sağlanıyor. Hem çalıştığı kurumdan, hem karşı üniversiteden, hem de katılacağı kurs-eğitim-kongre gibi çalışma sekreterliğinden orjinal yazılarla pasaport başvurusu yapılması gerekiyor. Bu şekilde Bordo Pasaport alınmasına “Harçsız Pasaport” deniliyor.

PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

1- Pasaport başvurusu için belgelerinizi hazırlayın. Kimlik, fotoğraf ve banka dekontu gerekecek, Sonra pasaport başvurusu için randevu alın ve randevuya zamanında gidin. 2- Ödeme yapın: Umumi Pasaport (Bordo Pasaport) için bankaya gidip pasaport harç ve defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport veya devlet memuru) için bankaya gidip pasaport defter (cüzdan) bedelini ödeyin ve iki nüsha dekont alın.
3- Randevu alın: İnternete girip adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alacaksınız. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
4- Randevuya gidin: Randevu gününde belgelerinizle beraber başvuru için seçtiğiniz emniyet müdürlüğüne gideceksiniz. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.
5- Pasaportunuzu teslim alın: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder. Yani ortalama 10 iş gününde pasaport elinize geçer. Yoğunluğa göre kargoya teslim süresi değişiklik gösterebilmektedir, buna bağlı olarak pasaportun ulaşım süresi de değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir