T.C. Houston Başkonsolosluğu San Antonio ve civarında gezici konsolosluk hizmeti verecek

Tarafından   2015-05-08

amerika-turk-konsolosluklari-listesiT.C. Houston Başkonsolosluğu, 9 Mayıs’ta San Antonio ve civarında yaşayan vatandaşlar için gezici konsolosluk hizmeti verecek.
Başkonsolosluğun konuya ilişkin duyurusu şöyle;
Başkonsolosluğumuz tarafından görev bölgemizdeki eyaletlerde sürdürülen “Gezici Konsolosluk Hizmeti” kapsamında, 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü San Antonio ve civarında yaşayan vatandaşlarımızın ziyaret edilmesi öngörülmektedir.
Söz konusu uygulama çerçevesinde, Başkonsolosluğumuz yetkilileri işlem taleplerini gerekli evrak ile birlikte San Antonio’da sahsen teslim alacak olup, işlemler Houston’da tamamlandıktan sonra evraklar başvuru sahiplerine posta ile iletilecektir.
Müracaat edilebilecek konsolosluk işlemleri aşağıda belirtilmiştir:
– Askerlik İşlemleri – Vatandaşlık İslemleri- Nüfus İşlemleri- Noterlik İşlemleri *- Pasaport İşlemleri
* Hizmet esnasında vekâletname düzenlenmesi mümkün olamadığından, vekâletname düzenletmek isteyen vatandaşlarımızın en geç 6 Mayıs Çarşamba günü mesai bitimine dek Başkonsolosluğumuzla mutlaka temas etmeleri gerekmektedir.
ÇOK ÖNEMLİ: – Her türlü işlem için lütfen üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarınızın ve pasaportlarınızın (eski tip veya yeni tip) aslını yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Başvurular San Antonio’da alınıp işlemleri Houston’da tamamlanacağından dolayı, nüfus cüzdanınız ve pasaportunuz bir süre Başkonsolosluğumuzda tutulacaktır.
Nüfus cüzdanında T.C. Kimlik numarası bulunmayan vatandaslarımızın ivedilikle Başkonsolosluğumuza e-posta ile başvurmaları gerekmektedir.
Ayrıca, evli vatandaşlarımızın evlilik cüzdanlarını, yurt dışında doğmuş vatandaşlarımızın yerel makamlardan alınmış doğum belgelerini (Birth Certificate) ve çifte uyruklu vatandaşlarımızın vatandaşlık belgelerini (Naturalization Form) getirmeleri yapılacak işlemlere göre ayrıca önem arz etmektedir.
– İşlemler için tahakkuk eden masraf ve ücretler, sadece nakit olarak ödenebilmektedir.
– Pasaport işlemleri için vatandaşlarımızın,
http://www.epasaport.gov.tr/hakkinda/biyometrikfoto.aspx internet adresinde belirtilen koşullarda çektirilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafını yanlarında getirmeleri önem arzetmektedir (Beyaz fon ve 50 mm x 60 mm, önemli detaylar için lütfen yukarıda verilen adresi ziyaret ediniz.) 12 yasından gün almış olan tüm vatandaşlarımızın şahsen e-pasaport başvurusu yapması gerekmekte olup, 18 yasından küçük vatandaşlarımızın pasaport başvurusu yapabilmesi için anne ve babanın imzalı muvafakati gerektiğinden başvuru sırasında her iki ebeveynin de bulunması gerekmektedir.
Yanınızda yeteri kadar vesikalık fotoğraf getirmeniz rica olunur. Her islem için en az 2 fotoğraf gerekmekte olup, bazı islemler için 6 adet fotoğraf istenebilmektedir.
Diğer Konsolosluk islemleri hakkında detaylı bilgiye http://www.konsolosluk.gov.tr adresinden erisilebilir.
Hizmetin verileceği yer ve tarih aşağıda belirtilmiştir:
Yer: Fairfield Inn & Suites San Antonio Downtown/market Square 620 South Santa Rosa San Antonio, Texas, 78204
Tarih: 9 Mayıs Cumartesi saat 09:00 – 17.00
Gezici konsolosluk hizmetinden yararlanmak isteyen tüm vatandaslarımızın, eksikliklerin önlenebilmesini teminen, yararlanmak istedikleri hizmete iliskin olarak 6 Mayıs tarihinden önce consulate.houston@mfa.gov.tr e-posta adresi üzerinden temasa geçmeleri önemle rica olunurhouston-konsolosluk-randrevu-alma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir