Mavi Kart Sahipleri 2015 Genel Seçimlerinde Yurtdışından Oy Kullanabilecek mi?

Tarafından   2015-02-23

 

Almanya’da yaşıyorum mavi kartım var milletvekili seçimlerinde oy kullanmak istiyorum acaba Almanya’dan 2015 genel seçimlerinde oy verebilir miyim? Yurtdışında yaşayan Mavi Kart Sahipleri 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerde Oy Kullanabilir Mi?

Mavi kart sahibi şahısların genel seçimlerde oy kullanabilirler mi sorusuna malesef cevap hayır olacak Mavi kart sahibi şahıslar seçme ve seçilme hakkına sahip değildirler.Peki Mavi Kart sahibi kişilere tanınan haklar nelerdir?
Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoyları, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklıdır.
Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.
Mavi Kartlılar Kütüğünde kayıtlı kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler.
yurtdisi-konsolosluk-oy-kullanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir