Lyon Başkonsolosluğu Yeni Dövizle Askerlik Kanunu Askerlik İşlemleri

Tarafından   2016-02-06

Lyon Başkonsolosluğu dövizle askerlik randevu alma ,Lyon Başkonsolosluğu dövizle askerlik için gerekli belgeler neler? Lyon Başkonsolosluğu yeni dövizle askerlik kanunu başvuru şartları ne? 1977 duğumlular 1000 euro dövizle askerlikten faydalanbiliyor mu? Lyon Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik başvurusu için randevu alma,Lyon Başkonsolosluğu dövizle askerlik başvuru işlemleri nasıl yapılacak?Lyon Başkonsolosluğu dövizle askerlik ödemasi nereye yapılacak?lyon-baskonsoloslugu-dovizle-askerlik-basvurusu-randevu-alma
Bilindiği üzere, 3 Şubat 2016 tarihi itibariyle 1.000 Avro tutarındaki Dövizle Askerlik Hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden tek kişilik RANDEVU alarak başvurularını yapmaya başlamışlardır.
Hangi yükümlünün ne kadar ödeme yapması gerektiği hususunda Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiler doğrultusunda ilave açıklama ihtiyacı hâsıl olmuştur.
Buna göre;
1-38 yaşını tamamlamamış (1978 doğumlu ve daha küçük yaşta olanlar) ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanların Başkonsolosluğumuza herhangi bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1.000 Avro ve üzerinde ödeme yaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacak olup, bağlı bulundukları Askerlik Şubelerince mevcut adreslerine belgeleri gönderilecektir. Yapılan ödemelerin 1.000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.
2-38 yaşını tamamlamış (1977 doğumlu ve daha büyük yaşta olanlar) ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar,dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden tek kişilik randevu alarak en geç 31 Aralık 2017 (dâhil) tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler. Aynı şekilde, bu durumdaki vatandaşlarımıza da yaptıkları ödemelerin 1.000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.
3-38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar: Bu durumda bulunan vatandaşlarımız da, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, www.konsolosluk.gov.tr
internet sitesinden tek kişilik randevu alarak en geç 31 Aralık 2017 (dâhil) tarihine kadar 1.000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.
Not:a-1. maddede yer alan hususlara dâhil vatandaşlarımızdan randevu almış olanların randevularını iptal etmeleri rica olunur.b-Askerlik çağına gelmiş (19 yaşını doldurmuş-1997 doğumlu ve daha büyük olanlar) vatandaşlarımızdan 3 yıl (1095 gün) çalışmamış olanların Askerlik Erteleme işlemlerine devam edilmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımızın da şahsen başvurmak istemeleri halinde www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden tek kişilik randevu almaları gerekmektedir. Erteleme işlemi için gerekli belgeler listesi Başkonsolosluğumuz internet sitesi Bilgi Notları bölümünde mevcuttur.

ADRES BİLGİLERİ 87, RUE DE SEZE 69006 LYON/ FRANCE
69006 LYON
TELEFON BİLGİLERİ TEL: 33 4 72 83 98 40 / Acil Durumlar İçin : +33 68 09 38 458
FAKS: 33 4 78248675
WEB ve E-POSTA ADRESİ http://www.lyon.bk.mfa.gov.tr
consulat.lyon@mfa.gov.tr

DÖVİZ ASKERLİK BAŞVURUSU;
Dövizle askerlik konusundaki kanun tasarısı 14 Ocak 2016 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşmış ve yasadaki şartları taşıyan vatandaşlarımız için dövizle askerlik ücreti 1000 Avro olarak belirlenmiştir. Sözkonusu kanun değişikliği, 27 Ocak 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Mevcut aşamada, dövizle askerlik şartlarını haiz vatandaşlarımızın aşağıdaki internet bağlantısını tıklayarak tek kişilik RANDEVU almaları gerekmektedir. Randevusuz başvurular kabul edilmeyecektir.

Kısayol için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.konsolosluk.gov.tr/eKonsolosluk/Sayfalar/Randevu/Randevu1TCKNDurumu

Not: Randevunuzu masaüstü bilgisayarınızdan alınız, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler sistem hatası verebilmektedir.

YARARLANMA ŞARTLARI

1- Fransa’da oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da Fransız vatandaşlığına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak,

2- Bir takvim yılı yılının yarısından fazla süreyle (184 gün dâhil daha fazla) Türkiye’de kalmamış olmak,

Örnek: 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 (bir takvim yılı) tarihleri arasında 184 gün ve daha uzun süre Türkiye’de kalmış vatandaşlarımızın başvuruları kabul edilmez.

ÖNEMLİ NOTLAR:

– 38 yaşını doldurmuş ve başvuru yapmamış veya ödemelerini süresi içerisinde tamamlamamış yükümlüler için son başvuru tarihi 31 Aralık 2017 olarak belirlenmiştir Bunun dışında şartları taşıyan diğer vatandaşlarımız için süre sınırlaması bulunmamaktadır.
– Durumları hakkında geniş bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımızın bağlı bulundukları askerlik şubeleri ile iletişime geçmeleri rica olunur.
Kısayol için tıklayınız:
http://www.msb.gov.tr/Askeralma/AsalIletisim
– Dövizle askerlik ücretinin tamamını ödeyenler, Türkiye’ye kesin dönüş yapabilirler.
– Net 1095 gün çalışma süresi hesaplanırken, Türkiye’de geçirilen günlerin toplamı net çalışma süresinden düşülmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımızın başvuruları alınmaz.

Örnek: İbraz edilecek çalışma belgesine göre işe başlama tarihi: 01.01.2013
Belgenin düzenlendiği tarih ise : 01.01.2016
Toplamda 1095 gün (3×365) çalışılmış.
Türkiye’ de geçirilen süreler;
2010 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)
2011 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)
2012 yılında 15gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)
Toplam: 75 gün
Çalıştığını belgelediği süre zarfında Türkiye’de toplam 75 gün kalmış ise; 1095-75 = 1020 gün net olacağından başvuru kabul edilmeyecektir. Bu durumda başvurunun, Türkiye’ye gitmeden en az 75 gün daha çalıştıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

YÜKÜMLÜ VATANDAŞLARIMIZIN www.konsolosluk.gov.tr ADRESİNDEN RANDEVU ALMALARI ZORUNLUDUR. RANDEVUSUZ BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

EKSİK BELGEYLE GELEN VATANDAŞLARIMIZIN BAŞVURULARI KABUL EDİLEMEYECEKTİR.
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
OTURMA-ÇALIŞMA KARTINA SAHİP OLANLAR (Sadece Türk vatandaşlığı olanlar)

1- T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişelerinden sıra numarası alınmalıdır.)
2-TÜRK PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi
3-OTURMA VE ÇALIŞMA KARTININ ASLI (TITRE DE SEJOUR – EN AZ ÜÇ AY SÜRELİ OLACAK) ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi
4-Son 6 ay içinde çekilmiş 2 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF
5-İşçilik Belgesinin Aslı (CERTIFICAT DE TRAVAIL) ve 1 adet fotokopisi
6- En son maaş pusulasının aslı (FICHE DE PAIE) ve 1 adet fotokopisi
7- Hizmet döküm (RELEVE DE CARRIERE) belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar.)
Vatandaşlarımız CARSAT internet sitesinden “Relevé de carrière” belgelerini temin edebilirler. Bunun için CARSAT internet sitesinden hesap oluşturup sözkonusu belgeyi bilgisayarlarına indirip yazıcıdan çıkarmaları yeterli olacaktır. Anılan belgede en az 13 trimestr olması gereklidir.
Kısayol için tıklayınız:
https://www.lassuranceretraite.fr/portail-services-ihm/index.html#/authentifier
Eğer yükümlü, kendi adına çalışıyorsa bağlı olduğu Oda’dan en az 3 yıldan beri kendi adına çalıştığını belirtir belge (EXTRAIT DE K-BIS) alması gerekir.

İşsizler için POLE EMPLOI’dan NOTIFICATION ve son AVIS DE PAIEMENT gereklidir.
RSA alanlar bunun belgesini ibraz edeceklerdir.

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI OLANLAR
1- T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişelerinden sıra numarası alınmalıdır.)
2- FRANSIZ KİMLİK KARTININ ASLI ve 1 adet arkalı-önlü fotokopisi
3- Varsa FRANSIZ PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi
4- Son 6 ay içinde çekilmiş 2 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF
5- İşçilik Belgesinin Aslı (CERTIFICAT DE TRAVAIL) ve 1 adet fotokopisi
6- En son maaş pusulasının aslı (FICHE DE PAIE) ve 1 adet fotokopisi
7- Hizmet döküm (RELEVE DE CARRIERE) belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar.)

Vatandaşlarımız CARSAT internet sitesinden Relevé de carriere belgelerini temin edebilirler. Bunun için CARSAT internet sitesinden hesap oluşturup sözkonusu belgeyi bilgisayarlarına indirip yazıcıdan çıkarmaları yeterli olacaktır. Anılan belgede en az 13 trimestr olması gereklidir.

Kısayol için tıklayınız:

https://www.lassuranceretraite.fr/portail-services-ihm/index.html#/authentifier

Eğer yükümlü, kendi adına çalışıyorsa bağlı olduğu Oda’dan en az 3 yıldan beri kendi adına çalıştığını belirtir belge (EXTRAIT DE K-BIS) alması gerekir.

İşsizler için POLE EMPLOI’dan NOTIFICATION ve son AVIS DE PAIEMENT gereklidir.
RSA alanlar bunun belgesini ibraz edeceklerdir.

Not: Fransız vatandaşlığı olanlar, Fransız vatandaşlığını kazanma tarihini gösterir belge (Certificat de nationaité française veya Acte de naissance avec la mention de l’acquisition de nationalité française) ve Fransız kimlik kartının arkalı-önlü 1 adet fotokopisi ile G gişesinde Fransız vatandaşlığını bildirme işlemini yaptırmak zorundadırlar.

Başvuru nasıl yapılır?

1- Dövizle askerlik başvurusu iki aşamalı bir işlemdir.

2- Yukarıda belirtilen yararlanma şartlarını haiz vatandaşlarımız durumlarına uygun belgeleri ve fotokopileri ile Başkonsolosluğumuza tek kişilik RANDEVU alarak şahsen müracaat ederler.

Kısayol için: www.konsolosluk.gov.tr

3- İbraz ettikleri belgelerden başvuruları uygun görülenlere 3 nüsha Banka Ödeme Belgesi verilir.

4- Vatandaşlarımız ödemelerini yaptıktan sonra bankadan (herhangi bir SOCIETE GENERALE bankası şubesi) temin edecekleri makbuzu (Avis d’opération) dosyaları ile birlikte askerlik servisine teslim etmelidirler, aksi takdirde işlem yarım kalmış sayılır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

İlgili Dosyalar :

– DÖVİZ ASKERLİK BAŞVURUSU.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir