İngiltere Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri İçin Tıkla!

Tarafından   2016-02-13

İngiltere TC Londra Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik Başvurusu Randevu Alma;Londra Başkonsolosluğu 1000 euro Dövizle Askerlik Başvurusu için gerekli belgeler neler? 6661 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, dövizli askerlik ücreti, yasadaki şartları haiz yükümlüler için 1000 Avro veya karşılığı konvertibl döviz olarak değiştirilmiştir.londra-konsolosluk-dovizle-askerlik-randevu-islemleri

İngiltere’de dövizle askerlik başvurusundan yararlanacak vatandaşlar:
Dövizle askerlik başvurusunda bulunabilmek için İngiltere’de oturma ve çalışma iznine sahip olarak yurtdışında işçi, işveren, bir meslek ya da sanat mensubu statülerinde veya yabancı bandıralı gemilerde bir hizmet akdine dayanarak gemi adamı statüsünde en az üç yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak gerekmektedir. Dövizle askerlik yükümlülüğü sone erinceye kadar vatandaşlarımızın yurtdışındaki statülerini koruyor olmaları önem arzetmektedir.

Çeşitli nedenlerle iş bulamadıklarından kendilerine yabancı ülke makamları tarafından işsizlik yardımı ödenen ya da part time çalışmak zorunda kalanların da bu şekilde geçirdikleri süreler dövizle askerlik başvurusu için gereken süreye sayılabilecektir.

Birden fazla ülkede oturma veya çalışma izni ile yasa ve yönetmelikte öngörülen statülere haiz olarak çalışmış olanların, önceki çalıştıkları ülkelerdeki Büyükelçilik veya Başkonsolosluklarımız tarafından bu durumlarının yazılı olarak teyit edilmesi halinde, bu şekilde çalışarak geçirdikleri sürelerin tamamı çalışma süresinden sayılacaktır.

Dövizle askerlik müracaatlarında,

– oturma veya çalışma izni sahibi olsalar dahi yabancı ülke mevzuatı çerçevesinde işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu statülerini kazanmamış olanların (örneğin öğrencilerin),
– yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi görevlisi sıfatıyla bulunanların,
– yurtiçinde kurulu işyerlerince merkezi tayinle yurt dışındaki irtibat bürolarında çalışmak üzere görevlendirilmiş olanların,
– maaş, ücret veya yollukları yurtiçinden ödenenlerin,
– yabancı bandıralı gemilerde çalışıyor olsa dahi merkezi Türkiye’de kurulu şirketlerce işletilen gemilerde çalışanların,
– daha önce herhangi bir statüde askerlik hizmetine başlamış olanların,
– firar, izin tecavüzü, hava değişimi tecavüzü ve noksan hizmetli olarak arananların

dövizle askerlik başvuru talepleri kabul edilmeyecektir.
B) Eğitim dönemleri:
Dövizle askerlik için 21 gün süreli temel askerlik eğitimi 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren kaldırılmıştır.
C) Ödenecek miktar:
Toplam ödenecek miktar 1.000 (Bin) Euro karşılığı İngiliz Sterlini (2016 yılı kuruna göre 739 Sterlin) olup, ödemelerin Başkonsolosluğumuzdan temin edilecek bir belge ile ilgili bankaya peşin olarak yapılması gerekmektedir.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen, bu yıla ait dövizle askerlik miktarını öğrenmek için Konsolosluk Harçları sayfasını ziyaret ediniz.londra-konsolosluk-1000-euro-dovizle-askerlik-basvurusu

Dövizle Askerlik Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Dilekçe (dilekçe örneği için burayı tıklayınız)
İngiltere’deki oturma ve çalışma izninin veriliş nedenini gösteren belge (veriliş nedeninin vize üzerinde belirtilmemiş olması halinde)
“Inland Revenue” isimli kurumdan alınacak, “National Insurance Contributions Record” olarak adlandırılan sigorta cetveli (Statement of Account). (Sözkonusu kurumun adresi: Contributor Caseworker, Room BP2102, Benton Park View, Longbenton, Newcastle Upon Tyne, NE98 1ZZ, Tel: 03000 560 629)
En az üç yıllık çalışmayı belgeleyen P-60 (End of Year Certificate) belgeleri.
Çalışma Belgesi (en az 3 yıllık çalışmayı kanıtlamalı ve başvuru sahibi halen çalışıyor olmalıdır) (Açıklama için lütfen burayı tıklayınız.)
İngiliz vatandaşlığı da bulunan vatandaşlarımızın yabancı ülke pasaportu ve vatandaşlık belgesinin aslını ve bir adet fotokopisi de beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir. (Açıklama için lütfen burayı tıklayınız.
T.C. pasaportu aslı ve işlemli tüm sayfalarının birer adet fotokopileri
İngiltere’ye ilk giriş yapılan pasaport farklı ise bu pasaportun da aslı ve işlemli sayfalarının bir adet fotokopileri.
Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi
2 adet fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır)
Posta ücreti (Posta ücretini öğrenmek için Konsolosluk Harçları sayfasını ziyaret ediniz.)
Başvuru Yöntemi:Şahsen başvuru ve randevu zorunludur.

Açıklamalar

Çalışma Belgesi:

Bir işyerinde çalışan vatandaşlarımızın işyerlerinden, işveren veya serbest meslek sahiplerinin ise muhasebecilerinden ya da vergi dairesinden alacakları işe başlama tarihi (gün-ay-yıl olarak), işyeri adı, adresi ve telefon numarasını içeren, bilgisayarda işyerinin başlıklı kağıdına yazılmış bir mektup. Çalışmayarak işsizlik yardımı ile geçimini temin edenlerin sözkonusu yardımı almaya başladıkları tarihi de içerecek şekilde ilgili kurumdan alacakları yazı. Belgelerin düzenleme tarihi üç aydan eski olmamalıdır. Elyazısı ile yazılmış belgeler ile üzerinde belgeyi düzenleyen kişinin adı soyadı ve imzası ve işyerinin kaşesi bulunmayan belgeler kabul edilmemektedir.

Her ne sebeple olursa olsun Türkiye’de geçirilen süreler dövizle askerlik başvuru süresi kapsamında değerlendirilmemektedir.

Açıklamalar

Çifte Vatandaşlık:
İngiliz vatandaşlığını da kazanmış olan vatandaşlarımızın işlemleri, Başkonsolosluğumuz aracılığı ile yapılacak Çifte Vatandaşlık Başvuru işlemleri ile birlikte yapılacaktır.

ASKERLİK ŞUBE BAŞKANLIKLARININ TELEFON VE FAKS NUMARALARI

Askerlik Şubesi Başkanlıklarına ait telefon ve faks numaraları ve askerlik işlemleri hakkında bilgi için http://www.asal.msb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir