İngiltere Konsolosluk e Pasaport İşlemleri (Kayıp Pasaport,Yeni Pasaport)

Tarafından   2016-02-13

İngiltere TC Londra Başkonsolosluğu’ nda kayıp pasaport, yeni pasaport ve bunun dışında çeşitli pasaport işlemleri ve hizmetleri sunulmaktadır. Yukarıdaki bağlantıları kullanarak bu hizmetler için randevu alabilir ,işlemler hakkında sitemizden geniş bilgi alabilir, işlem türüne göre gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.londra-konsolosluk-e-pasaport-randevu-islemleri

E-Konsolosluk üzerinden pasaport işlemleri dahil olmak üzere birçok işlem için konsolosluğa gelmeden randevu alabilir veya bazı işlemleri posta ile yapabilirsiniz. E-Konsolosluk Randevu ve konsolosluk işlemleri hakkında geniş bilgiye yukarıdaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de ikamet eden Türk vatandaşları pasaport yenileme ve kayıp pasaport başvurusu yapmak için şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.18 yaş altı çocukların yeni pasaport başvurularına ebeveynleri ile birlikte gelmeleri, bu mümkün değilse hazır bulunamayacak taraftan alınacak muvaffakatneme ile katılmaları gerekmektedir.Mahkeme kararı olduğu durumlarda velayet sahibinin başvuruda bulunacak çocuğa eşlik etmesi gerekmektedir.londra-pasaport-randevu-alma

PASAPORT YENİLEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E Pasaport başvurusu yapmak isteyen şahıslar www.konsolosluk.gov.tr web sayfasından randevu almaları gerekmektedir.

E-Pasaport Başvuru için gerekli Evraklar;

Randevu (randevusuz başvuru kabul edilmemektedir.) www.konsolosluk.gov.tr
Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik numarası olmalıdır, aksi takdirde aynı güne Nüfus Cüzdanı yenilemek için lütfen www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınız.)
Pasaport
Yeni pasaport formu (formu yazıcıdan almak için burayı tıklayınız).
1 adet (biyometrik fotoğraf (50×60 mm ve arka plandaki fon beyaz olmalı) Biyometrik Fotoğraf Konusunda Ayrıntılı Bilgi ve örnekler için lütfen tıklayınız.
Başvuru Yöntemi: Şahsen başvuru ve randevu zorunludur.

E-pasaport randevularında karşılaşılan en önemli aksaklığın BİYOMETRİK FOTOĞRAF standardı konusunda yaşanmakta olduğu gözlemlenmiştir. Vatandaşlarımızın standarda uygun fotoğraf getirmesinin sorunları azaltacağı düşünülmektedir. Fotoğraflarda şu noktalar önemlidir; arka fonKAR BEYAZI olmalı, ağız kapalı tutulmalı, doğrudan kameraya bakılmalı, boyutları 50×60 mm olmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi, açıklama ve örnekler için lütfen www.konsolosluk.gov.tr sitesini ziyaret ediniz.

E-Pasaportlarının Başkonsolosluğumuza ulaştığına dair e-posta uyarısı alan vatandaşlarımız, iptal edilmemiş pasaportları ile birlikte öğleden sonra saat 14:30 ile 15:30 arası Başkonsolosluğumuza gelip E-Pasaportlarını teslim alabilirler.

KAYIP PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Geçerli ve T.C. Kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı sahibi vatandaşlarımız doğrudan www.konsolosluk.gov.tr web sitesinden randevu alarak yeni pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Sürücü Belgesi, Pasaport, Aile Cüzdanı veya geçersiz Nüfus Cüzdanı bulunan vatandaşlarımız aynı güne hem Nüfus Cüzdanı için www.konsolosluk.gov.tr adresinden hem de pasaport için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alarak yeni pasaport başvuru yapabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenen fotoğraflı bir belgesi bulunmayan vatandaşlarımızın kayıp pasaport başvurusu yapması gereklidir.

Başvuru için Gerekli Belgeler:

Kayıp pasaport müracaatı şahsen yapılmak zorundadır.
Kayıp pasaport müracaat formu (formu yazıcıdan almak için burayı tıklayınız).
Pasaportun kaybolduğunu gösteren yerel karakoldan alınacak polis raporu
3 adet fotoğraf
Gerekli harç ve posta ücreti
Başvuru Yöntemi: Şahsen başvuru zorunludur.

HUSUSİ (YEŞİL PASAPORT) VE HİZMET PASAPORTLARINA İLİŞKİN UYGULAMALAR

Hususi Pasaportlar:

Londra Başkonsolosluğumuzun, hususi ve hizmet pasaportlarını re’sen düzenleme yetkisi yoktur. Bu nedenle, başvurular ilgili makamlarımıza iletilmekte ve alınacak cevaba göre işlem yapılmaktadır.

Hususi veya hizmet pasaportlarının tanzimi talebiyle Başkonsolosluğumuza müracaat edecek vatandaşlarımızın, öncelikle bağlı bulundukları kurumlarla temasa geçmeleri işlemlerin hızlandırılmasına katkıda bulunabilecektir.

Yurt dışında bulunan vatandaşlarımızdan hususi ve hizmet pasaportu almaya hakkı olan ve halen kullandıkları bir hizmet yada hususi pasaportun yenilenmesi talebiyle başvurular, mensubu bulundukları makamın İçişleri Bakanlığınına yapacağı yazılı başvurusu ile İçişleri Bakanlığının muvafakati ve Dışişleri Bakanlığının Dış Temsilciliklere vereceği talimat üzerine yapılabilmektedir.

Hususi pasaport düzenleme işlemleri için aşağıdaki belgelerin sunulması gerekmektedir:

Pasaportun aslı ve fotokopisi,
Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi,
Kadro derecesini gösterir belge
Form-B (Formu indirmek için buraya tıklayınız)
Başvuru Yöntemi: Şahsen başvuru ve randevu zorunludur.

Emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanların hususi damgalı pasaport alabilmeleri için durumlarını gösteren belgelerle birlikte doğruda kurumları aracılığıyla İçişleri Bakanlığına veya Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.

Hizmet Pasaportları:

Hizmet pasaportlarının tanzim işlemleri için aşağıdaki belgelerin sunulması gerekmektedir:

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
Pasaport aslı ve fotokopisi
Yurtdışında bulunan araştırma görevlileri ve diğer memurlar için:

Türkiye’de bağlı bulundukları kuruma müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bağlı bulundukları kurumun önce Emniyet Genel Müdürlüğü ile yazışma yapması gerekmektedir.
Bahsekonu yazışmada pasaport başvurusunun Başkonsolosluğumuza yapılacağı ve mümkünse ulaşılmasını teminen pasaport başvurusunda bulunucak görevlinin iletişim detaylarını da belirtilmelidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelecek onay yazısının ardından Başkonsolosluğumuza müracaat edip pasaport başvurusunu yapabilirler.

Türkiye’nin üyesi bulunduğu bir uluslararası kuruluşta memur statüsünde sözleşmeli çalışanlar için, Halen görevde olduklarını gösterir çalışma sözleşmesi ile Türkçe çevirisi.

Başvuru Yöntemi: Şahsen başvuru ve randevu zorunludur.

Genel Hususlar:

Hususi veya Hizmet pasaportu alabilecek durumda bulunanların eşlerine, pasaport sahibinin yanında yaşayan veya eğitim nedeniyle ayrı yaşayan, evli ve iş sahibi olmayan kız çocuklarına ve yine yanında yaşayıp reşit olmayan erkek çocuklarına da aynı türden pasaport verilir.

Türk Medeni Kanununa göre 18 yaşın ikmaliyle, evlenmek suretiyle veya mahkeme kararı ile reşit sayılan kişinin, hak sahibi ebeveyninden dolayı hususi veya hizmet damgalı pasaport alması mümkün değildir.

İlk defa hususi veya hizmet damgalı pasaport alacak olanlar ile eş ve çocuklarına müstakil pasaport düzenlenecek her kişi için pasaport başına ayrı ayrı, Maliye Bakanlığınca her yıl başında belirlenen pasaport cüzdan bedeli alınmaktadır.

Hizmet pasaportlarının tanzimine esas teşkil eden Nüfus Cüzdanı, Fotoğraflar ve Reşit olmayanlar için istenen muvafakatnameler hakkında uygulanacak usul ve esaslar hususi ve umuma mahsus pasaportlardaki uygulama ile aynıdır

Hizmet ve hususi damgalı pasaport alan kişilerin reşit olmayan veya reşit olsa dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, öğrenimi devam eden çocuklarına, 25 yaşının doldurulmasına kadar sözkonusu pasaportlar verilebilir.

SEYAHAT BELGESİ -GEÇİCİ PASAPORT İŞLEMLERİ

Herhangi bir nedenle pasaportu bulunmayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüşlerini sağlamak amacıyla düzenlenir. Bu belgeyi talep etmek isteyen vatandaşlarımızın uçak bileti alırken doğrudan uçuşları tercih etmeleri ve uçuş tarihinden yaklaşık 10 gün önce şahsen başvuruda bulunmaları gereklidir.

Seyahat Belgesi için gerekli evrak:

İki adet fotoğraf
Nüfus Cüzdanı (varsa)
Uçak bileti (Aktarmalı uçuşlar hariç)
Başvuru formu ( Başkonsoloslukta verilecektir.)
Başvuru Yöntemi: Şahsen başvuru gerekmektedir. Randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır.

T.C.LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Posta adresi:
Rutland Lodge Rutland Gardens,
Knightsbridge
London SW7 1BW,
United Kingdom

Telefon: 020 7591 6900
Faks: 020 75 91 6911

BİZE ULAŞIN:
BizeYazin Bize Yazın (Tüm sorularınız için):
http://www.mfa.gov.tr
/iletisim.tr.mfa
KCM Konsolosluk Çağrı Merkezi:
+44 203 608 80 90
Twitter www.twitter.com/TurkConsLondon
face www.facebook.com/LondraBK
Başvuru Saatleri:
Pazartesi – Cuma
09:00 – 13:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir