HAVALİMANINDA YURTDIŞINA ÇIKIŞLARDA İSTENECEK BELGELER

Tarafından   2016-07-22

Havalimanından yurtdışı çıkışları için hangi belgeler isteniyor?15 Temmuz darbe girişiminin ve OHAL ilan edilmesinin ardından havalimanlarından yurt dışına çıkışlarda yeni kurallar uygulanmaya başladı. Pasaporta göre değişiklik gösteren kurallardan en çok yeşil ve gri pasaportu olanlar etkilenecek…yurtdisina-cikislarda-istenen-belgeler

Yurtdışına çıkış yapmak isteyenlerden darbe girişimi sonrasında birçok belge isteniyor. Çalışanların kurumlarından ‘ıslak imzalı’, ‘yurtdışında çıkmasına engel yoktur’ belgesi alması gerekiyor. Yeşil pasaportlular için ise işler daha zor. Bu kişilerin vize ihlal bölümünde GBT’leri inceleniyor, Ankara’dan, çıkış yapması için onay bekleniyor.

TÜRKİYE’den yurtdışına çıkışlar 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrası bir hayli zorlaştı. Yurtdışına çıkmak isteyenlerden birçok farklı belge istenebiliyor. Yeşil pasaportlu memurlar için alınan belgeler yeterli olmayabiliyor. Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişilerin havalimanlarında, önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekiyor. Bu kişilerin burada, Genel Bilgi Taramaları (GBT) inceleniyor. Başvuru yapan kişinin yurtdışına çıkış onayı Ankara’dan bekleniyor. Eğer onay gelmezse yurtdışına çıkışına izin verilmiyor. Darbe sonrasındaki ilk günlerde Ankara’dan ‘yurtdışına çıkabilir’ onayının gelmesi 5-6 saati bulurken, son bir kaç gündür bu sürenin 2-3 saate indiği ifade ediliyor. Seyahat acenteleri yetkilileri bu kişilerin uçuş saatinden en az 6 saat önce havalimanına gitmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ancak yurtdışına çıkışlarda istenen belgelerde ‘ıslak imza’ belirsizliği yaşanıyor. Havalimanındaki pasaport görevlileri DHA muhabirine dün ıslak imzalı SGK belgesine gerek olmadığını söyledi. Ancak seyahat acenteleri yurtdışına çıkacak müşterilerinin bu belgeleri yanında bulundurması gerektiğini iletiyor.

Umuma Mahsus Pasaport (bordo) sahipleri ne yapacak?

Polis kontrolünde mesleklerini ispatlayacak bir kimlik, kart veya yazılı belge isteniyor.

Çalıştıkları işyerlerinden izinli olduğuna dair bir belge ve sigorta kaydının bulundurulmasında fayda var.

Emeklilerin de SGK’dan emekli olduğuna dair bir doküman almasında yarar var.

Eğer bir kamu çalışanı örneğin öğretmenseniz okul müdüründen, il ya da ilçe milli eğitim müdüründen ıslak imzalı ‘yurtdışına çıkmasına engel yoktur’ yazısı alınmalı.

Başka bir kamu kurumunda örneğin nüfus müdürlüğünde çalışıyorsanız. Bağlı olduğunuz birimin müdüründen ‘ıslak imzalı’ onay belgesi alınmalı.
İşverenler de, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalı.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerin ise ‘öğrenci belgesini’ yurtdışına çıkışlarda ibraz etmeli.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ise sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

Yeşil Pasaport sahipleri ne yapacak?

Bordo pasaport sahipleri gibi aynı şekilde kurumlarından ‘yurtdışına çıkabilir’ ibaresinin olduğu ıslak imzalı bir belge alınmalı.

Örneğin bir öğretmenseniz bordo pasaport sahipleri gibi okul müdürü, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ‘ıslak imzalı’ ‘yurtdışına çıkmasına engel yoktur’ yazısı alınmalı.

Başka bir kamu kurumunda çalışıyorsanız da bağlı bulunduğunuz müdürlükten aynı belgenin alınması gerekiyor.

Emekliler ve asker emeklilerinin ise, vize ihlal bölümüne girip pasaport ve uçak biletlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor.

Özellikle yeşil pasaport sahiplerinin uçak saatinden en az 5 saat önce havalimanına gitmesi gerekiyor.

Darbe girişimi sonrası yurtdışına çıkışlarda pasaport kontrolünde başlatılan uygulamaları Atatürk Havalimanı’nda görevli pasaport polisi Ahmet Uçar anlattı.

Polis memuru Ahmet Uçar şu bilgileri aktardı:

“Tüm hudut valiliklerinde çıkışlarda belli başlı şartlar dahil oldu. Kısıtlama demeyelim de şartlar dahil oldu. Bakanlığın bize vermiş olduğu talimat neticesinde özellikle yeşil ve gri yani hususi ve hizmet pasaportlu vatandaşlarımızın çıkışları ufak bir şarta dahil oldu. Bu da bağlı bulundukları kurumdan görev ya da yurtdışı çıkış izin yazısı alması gerekiyor. Örneğin, bir doktor il sağlık müdürlüğünden, öğretmen il ya da ilçe milli eğitim müdürlüğünden, polis memuru ilçe emniyet ya da il emniyet müdürlüğünden yazı alarak çıkış izni yazısı dahilinde çıkışlarında herhangi bir mani yoksa çıkabiliyor. Sadece bağlı bulunduğu kurumdan çıkış izin yazısı şartı var. Rutin kontroller devam ediyor herhangi bir kısıtlama, çıkış yasağı söz konusu değil. Uçaklar uçmaya devam ediyor, ertelenen rötarlı uçak yok. Rutin kontroller devam ediyor her şey yolunda. Sadece bağlı bulunduğu kurumdan yazı geliyor rutin kontrollerle birlikte çıkışı sağlanıyor”

EŞLERİ VE ÇOCUKLARI

Ahmet Uçar yeşil pasaportluların eşleri ve çocukları için ise şunları söyledi:

“Yeşil pasaportluların eşleri ve çocukları ise örnekle anlatmak istiyorum. Örneğin 18 yaşından küçük bir öğretmen çocuğu annesi üzerinden yeşil pasaport aldığı için annesinin çalıştığı yani bağlı bulunduğu okulun il yada ilçe milli eğitim müdürlüğünden yazı almak şartı var. Yazının içeriği ise ‘Adı geçen şahsın yurtdışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca bulunmamaktadır.’ Yazının içeriği sadece bu. Bu tüm yeşil ve gri pasaport hamili bütün vatandaşların eş ve çocukları için de geçerli bir kural. Onlar için ayrı bir kural yok. Tek istisna tüm kurumlardan emekli olan devlet kurumlarından emekli olan memurlara yazı şartı yok. Yazıyı emekli olan vatandaşlarımızdan istemiyoruz. SGK’dan aldığımız şifrelerle şahsın memur olup olmadığını, memursa emekli olup olmadığını teyit edip çıkışını yapıyoruz. İnce bir detay Kıbrıs ve Gürcistan’a hiçbir şekilde devlet memuru çıkamıyor. Kıbrıs ve Gürcistan haricinde bütün ülkelere her yere devlet memuru dahil kurum izni dahilinde çıkabiliyor.

Emekli olanların aileleri de bizim aldığımız şifrelerden emekli doktorun kızı yazıyor. Kızın pasaportunu alıyoruz. Babasının üzerinden aldığını babasının da emekli olduğunu teyit ettiğimiz an çıkışına izin veriyoruz.”

SGK BİLDİRİMİ İSTENMİYOR

Pasaport Polis Memuru Ahmet Uçar SGK bildirimi istenmediğini de belirterek şöyle konuştu:

“SGK bildirimleri istenmiyor. Öyle bir evrak yok. SGK şifremiz mevcut tüm vatandaşların TC numarası üzerinden memur olup olmadığını teyit edebiliyoruz. Çocuklarda da aynı şekilde. Eğer hamili olduğu anne ya da babası üzerinden faydalanıyorsa hem annesi hem de kendisinin ismi, doğrudan kendisi faydalanıyorsa yazıda sadece kendi ismi bulunuyor. Öğretmenin eşi, kızı ya da oğlu ise hem kendisinin hem de kızı veya oğlunun TC numarasıyla birlikte kimlik bilgileri mevcut olması gerekiyor.

Diplomatik pasaportlarda herhangi bir engel kısıtlama yoktur.

UMUMİ PASAPORTLAR

Ahmet Uçar umumi pasaportlar için ise, “ Umumi pasaport sahipleri devlet memurları haricinde herkes her yere çıkabilir. Devlet memurları Kıbrıs ve Hopa’ya umumi pasaport olsa dahi çıkamıyor. Bir işlem ortalama 3-5 dakika içerisinde rutin kontroller yapılıp onay verilip çıkabiliyor. Kıbrıs’a gidecek tüm vatandaşlar burada sorgulanıyor TC kimlik üzerinden memur değillerse çıkışları sağlanıyor. Memur olup olmadıkları burada sorgulanıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir