Gümrük Taşıt Ön Beyan İşlemi Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak?

Tarafından   2016-07-08

Türkiye’ye Araçla Gidecek olanlar İçin Gümrük Taşıt Ön Beyan İşlemi nasıl yapılacak? Taşıt Ön Beyan İşlemi ne zaman yapılacak? ayrıntıları ile yazımızın devamında ..

Son yıllarda uçak biletlerinde yaşanan yüksek artışlar ,Türkiye’ye tatile gidecek gurbetcilerin kendi araçları ile tatile çıkmalarına neden oluyor.Hal böyle olunca,Türkiye girişlerde gümrüklerde uzun araç kuyruklarına ve yığılmalara neden oldu. Vatandaşlardan gelen şikayetler sonuçu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni bir hizmeti devreye soktu .gumruk-tasit-on-beyen-uggulamasi

Artık kendi araçı ile Türkiye’ye gidecek vatandaşlarımnız internet üzerinden ” Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması ” ile araç ve yolcu bilgilerini önceden bildirilecek.Söz konusu uygulama ile taşıt sahipleri yabancı plakalı aaraçlarına ilişkin bilgileri Türk sınır kapısına gelmeden önce sisteme girerek kendi kayıtlarını oluşturmuş olacak. Bu sayede, daha önce gümrük memurları tarafından sisteme veri girişi sırasında yaşanan yoğunluk ve zaman kaybının önüne geçilecek..

Gümrük Taşıt Ön Beyan İşlemi Nasıl Yapılacak?
Yabancı plakalı taşıtlarıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen şahıslar seyahatleri öncesinde taşıtlarına ilişkin bilgileri Bakanlığımıza ait https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinde yer alan mobil uyumlu “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” aracılığıyla sisteme girebileceklerdir.

tasit-on-beyan-bildlirimi-nasil-yapilir
Taşıt sahipleri, Türk gümrüğüne gelmeden veya gümrük işlemleri başlamadan önce, cep telefonu, bilgisayar veya tabletlerini kullanarak Türkiye’ye giriş yapmak istedikleri taşıta ve taşıt sahibine ilişkin bilgileri (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) sisteme kendileri girerek kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Daha önce sınır kapılarında gümrük memurları tarafından sisteme kaydı yapılan söz konusu bilgiler, taşıt sahipleri tarafından kapıya gelmeden girilmiş olacağından, bu bilgilerin gümrük memurunca kaydı sırasında yaşanan zaman kaybı önlenecek, böylelikle özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize girişinin yoğun olduğu dönemlerde sınır kapılarındaki uzun kuyrukların önüne geçilebilecektir.

arac-on-beyan-fornu-nasil-doldurulur
Gümrük memurları sadece kişiler tarafından daha önce sisteme girişi yapılan söz konusu bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek, kişi ve taşıtın gerekli şartları sağladığının tespitini halinde giriş işlemlerini tamamlayacaklardır. Bu aşamada, ön beyanda bulunan kişilerin söz konusu bilgileri sisteme dikkatli ve doğru girmeleri, işlemlerin aksamadan hızlı bir şekilde yürüyebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Ne Zaman Yapılacak?
Ön beyanda bulunan şahıslar tarafından sisteme kaydı yapılan bilgiler sistemde en fazla 15 gün süre ile saklanacaktır. Bu yüzden, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunulması mümkündür. Bununla birlikte, gümrük işlemlerinin başlama anına kadar söz konusu bilgilerin sisteme girilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir