GÜMRÜK TAŞIT (ARAÇ) ÖN BEYEN UYGULAMASI

Tarafından   2016-07-08

gumruk-arac-on-beyan-bildirimiGümrük taşıt ön beyan uyguluması nedir? Gümrük taşıt ön beyan bildirimi nasıl yapılır?Türkiye’ye özel araçı ile gidecek gurbetcilerin ,gümrüklerde beklemeden  hızlı şekilde işlemlerini tamamlaması amaçı ile yola çıkmadan önce araç ve yolcu bilgilerini https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinden sisteme giriş yapmasıdır..

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından özel taşıtlar için sınır kapılarında ön beyan uygulaması başladı.

Trakya Ticaret ve Gümrük Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak yolcuların kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için ön beyan uygulamasının başladığı belirtildi. Uygulamanın özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin, Türkiye’ye giriş yapmak istediklerinde kolaylık sağlayacağı aktarılan açıklamada, şöyle denildi:gumruk-tasit-on-beyen-uggulamasi

Gümrük Taşıt Ön Beyan Uygulaması için Tıklayınız

DAHA HIZLI GEÇİLECEK

“Uygulama sayesinde özellikle gurbetçilerimiz Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin pasaportu, ruhsatı ve sigorta bilgilerini sisteme girerek kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde, normalde 3-4 dakikada gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacak. Yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabilecek. Gümrük tescil işlemi yapan memurlar herhangi bir kayıt yapmayacak, ibraz edilen pasaport, ruhsat ve sigorta poliçesindeki bilgilerle sistemde görülen bilgileri sadece karşılaştırmakla yetinecektir. İşlemlerin aksamadan hızlı yürüyebilmesi için sisteme ön beyan yapan yolcularımızın bilgileri sisteme girerken dikkatli ve doğru girmeleri büyük önem arz etmektedir.”

Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması
Ülkemize giriş yapmak isteyen yabancı plakalı taşıtlara ilişkin bilgilerin taşıt sahipleri tarafından sisteme girişini mümkün kılan “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” başlamıştır. Uygulama için tıklayınız.
Söz konusu uygulama ile taşıt sahipleri yabancı plakalı taşıtlarına ilişkin bilgileri Türk sınır kapısına gelmeden önce sisteme girerek kendi kayıtlarını oluşturabileceklerdir. Bu sayede, daha önce gümrük memurları tarafından sisteme veri girişi sırasında yaşanan yoğunluk ve zaman kaybı önlenebilecektir.
Ön Beyan Nasıl Yapılacak?
Yabancı plakalı taşıtlarıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen şahıslar seyahatleri öncesinde taşıtlarına ilişkin bilgileri Bakanlığımıza ait https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinde yer alan mobil uyumlu “Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması” aracılığıyla sisteme girebileceklerdir.
Taşıt sahipleri, Türk gümrüğüne gelmeden veya gümrük işlemleri başlamadan önce, cep telefonu, bilgisayar veya tabletlerini kullanarak Türkiye’ye giriş yapmak istedikleri taşıta ve taşıt sahibine ilişkin bilgileri (ad, soyad, pasaport/kimlik no., doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no., plaka no., şase no., marka, model, cins) sisteme kendileri girerek kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Daha önce sınır kapılarında gümrük memurları tarafından sisteme kaydı yapılan söz konusu bilgiler, taşıt sahipleri tarafından kapıya gelmeden girilmiş olacağından, bu bilgilerin gümrük memurunca kaydı sırasında yaşanan zaman kaybı önlenecek, böylelikle özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize girişinin yoğun olduğu dönemlerde sınır kapılarındaki uzun kuyrukların önüne geçilebilecektir.
Gümrük memurları sadece kişiler tarafından daha önce sisteme girişi yapılan söz konusu bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek, kişi ve taşıtın gerekli şartları sağladığının tespitini halinde giriş işlemlerini tamamlayacaklardır. Bu aşamada, ön beyanda bulunan kişilerin söz konusu bilgileri sisteme dikkatli ve doğru girmeleri, işlemlerin aksamadan hızlı bir şekilde yürüyebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Ne Zaman Yapılacak?
Ön beyanda bulunan şahıslar tarafından sisteme kaydı yapılan bilgiler sistemde en fazla 15 gün süre ile saklanacaktır. Bu yüzden, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunulması mümkündür. Bununla birlikte, gümrük işlemlerinin başlama anına kadar söz konusu bilgilerin sisteme girilmesi mümkün bulunmaktadır.

PERONLAR ARTIRILACAK

Açıklamada ön beyan yaparak gümrük kapılarına gelecek olanların ön beyan yapmadan gelenleri beklememesi için Kapıkule’de ayrı peronlar açılacağı belirtildi.

Açıklamada, ön beyan sistemine https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan adresinden ulaşılabileceğini kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir