E Devlet Kapısı Şifre Güvenliği Uyarısı https://www.turkiye.gov.tr/

Tarafından   2016-02-11

Edevlet  tarafından kullanıcılarına şifre güvenliği ile  ilgili uyarı epostası gönderildi.Yurtdışında ve yurt içinde milyonlarça kullnıcısı olan e devlet kapısı( https://www.turkiye.gov.tr/) son günlerde gündemde olan siber saldırılar sonrası tüm kullanıcılarına e-Devlet Şifresi kullanımı ile ilgili bu kısa bilgilendirme mesajını gönderme gereği duydu. Lütfen bu mesajı dikkatle okuyunuz.e-devlet-sifre-alma-degıstırme-islemleri-2016

e-Devlet Şifreniz kolay tahmin edilebilir olmamalıdır. İçerisinde doğum tarihi, çocuğunuzun adı, telefon numarası veya tuttuğunuz takım gibi kolayca tahmin edilebilir bilgiler olmamalıdır.
Ardışık veya tekrar eden rakam / harf dizileri içermemelidir. (Örn: 1234, abcd, 1111)
Sıkça kullanılan veya sözlüklerde bulunan kelime ve harf gruplarını içermemelidir. (Örn: qwerty, parola)
Aynı şifreyi farklı platformlarda kullanmayın. Her bir hesabınız için farklı bir şifre üretin.

Eğer şifreniz yukarıdaki kriterlerden biri veya birkaçına uyuyorsa, lütfen vakit kaybetmeden e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak şifrenizi değiştiriniz. Bunun için, sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan ve isminizin yazılı olduğu menüyü açınız. Burada bulunan “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen sayfanın üst kısmında bulunan “Şifremi Değiştir” bağlantısına tıklayarak ekrandaki yönergeleri takip ediniz.

Hatırlaması kolay fakat başkaları tarafından tahmin edilmesi / kırılması zor olan şifre oluşturma teknikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi ve örnekler için http://www.bilgimikoruyorum.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir