Dövizle Askerlik İşlemleri Rotterdam Başkonsolosluğu

Tarafından   2015-11-28

dovizle-askerlik-basvurusu-rotterdam-baskonsoloslugu

Rotterdam Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Rotterdam Başkonsolosluğu dövizle askerlik işlemleri,askerlik erteleme,dövizle askerlik ödemesi,dövizle askerlik ödeme işlemleri..Dövizle Askerlik Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?
ROTTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞU DÖVİZLE ASKERLİK İŞLEMLERİ
Hollanda’da en az toplam üç yıldır (365×3=1095 gün) oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, serbest meslek sahibi olarak çalışan veya bir sanatı icra eden veya gemi adamı sıfatını taşıyan vatandaşlarımız dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunabilirler. Bu haktan yararlanmak isteyenler Başkonsolosluğumuza aşağıda belirtilen belgelerle bizzat müracaat edeceklerdir. (15.12.2011 tarihinde yürürlüğe giren değişikliklerle 21 günlük temel askerlik eğitimi kaldırılmıştır.)
Dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunan yükümlüler temel askerlik eğitimine tabi olmadıkları için, son yoklama sağlık muayeneleri yaptırılmaz.
Dövizle Askerlik Ödemelerine İlişkin Bilgi Notu
Demir Halk Bankası 4 Ekim 2014 tarihi itibariyle Başkonsolosluğumuza başvuran vatandaşlarımızın resmi ödemeleriyle bağlantılı sunmakta olduğu bireysel bankacılık işlemlerine son vermiştir.

Askerlik yükümlüsü vatandaşlarımızın işlemleri “1111 sayılı Askerlik Kanunu” ve “Dövizle Askerlik Hizmeti Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yerine getirilmektedir.
Bilindiği üzere, Başkonsolosluğumuzca dövizle askerlik hizmetinden yararlanma şartlarını taşıdıkları tespit edilen yükümlülere

“EK-B Lahika-2 Döviz Ödeme Belgesi” düzenlenerek kendilerine başvuruları sırasında elden verilmekte; yükümlülerden peşin ya da taksit ödemelerini banka kanalıyla yaparak, ödeme dekontlarını veya internet bankacılığı çıktılarını Başkonsolosluğumuza teslim etmeleri istenmektedir.
Dövizle askerlik ödemesi yapacak yükümlülerin, ödemelerini bundan böyle şahsi hesaplarının bulunduğu bankaları veya herhangi bir banka aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

Bu itibarla, dövizle askerlik hizmetiyle alakalı ödemelerine ilişkin ödeme dekontlarını veya internet bankacılığı çıktılarını Başkonsolosluğumuza teslim eden yükümlüler hakkında “EK-B Lahika-3 Dövizle Askerlik Hizmeti Başvuru Formu” düzenlenerek, sözkonusu form yükümlülerin kayıtlı bulunduğu Askerlik Şubesi Başkanlıklarına Başkonsolosluğumuzca gönderilecektir.
Başvuru için detaylı bilgiye ”Dövizle Askerlik İşlemleri” başlıklı bilgi notumuzdan ulaşılabilmektedir.
T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu
Dövizle Askerlik Ödeme Şartları;

38 yaş ve öncesindeki yükümlüler; 6.000 Avro tutarındaki dövizi, tamamını peşin olarak veya ilki başvuru sırasında kalanı üç eşit taksitte en geç 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihine kadar; 39 yaş ve sonrasındaki yükümlüler ise 6.000 Avro tutarındaki dövizi peşin olarak öderler.
Dövizle askerlik hizmeti başvurusu kabul edilen yükümlüler, başvuru tarihinden itibaren ödemelerini tamamladıkları tarihe kadar yararlanma şartlarını kaybetmemiş olmaları kaydıyla, ödemelerini tamamladıkları tarih itibariyle temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Ödemeler, başvuru sırasında başvuru sahiplerinin şahsi hesaplarının bulunduğu bankaları veya herhangi bir banka kanalıyla bilgileri aşağıda sunulan Milli Savunma Bakanlığı’nın T.C. Merkez Bankasındaki veya Milli Savunma Bakanlığı’nın Hollanda’daki muhabir bankasındaki hesabına internet bankacılığı vasıtasıyla veya şahsen yapılabilmektedir.

Döviz ödemesi için muhabir bankaya veya aracı kuruma müracaat edildiğinde; dekonta (havale talep formuna) adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, baba/anne adı, askerlik şubesi ve ‘’Dövizle Askerlik Ödemesi’’ yazdırılması gerekmektedir. Ödeme belgesinde belirtilen tutarın tamamının herhangi bir ücret kesintisi yapılmadan havale edilmesi yönünde muhabir banka veya aracı kurumun ikaz edilmesi gerekmektedir. Sözkonusu bilgi ve açıklamaların doğru kaydedilmesinin sorumluluğu tamamen askerlik yükümlüsüne aittir. (Ödeme dekontunun (Bank Afschrift) ödemenin yapıldığı banka tarafından kaşelenmesi gerekmektedir)

Hesabın adı: :M.S.B. Dövizle Askerlik Özel Döviz Hesabı

Banka :T.C. Merkez Bankası Ankara Kambiyo Şubesi

IBAN :TR900000100100000944832000

BIC (SWIFT) kodu :TCMBTR2A

——————————————————————————————————–

Hesabın adı :T.C. Merkez Bankası Hesabı

Banka : Royal Bank Of Scotland Nv.Amst.

IBAN :NL92 RBOS 0525808698

BIC (SWIFT) kodu : RBOSNL2A

Dövizle Askerlik Başvurusu için Gerekli Belgeler :

Nüfus Cüzdanı (önlü arkalı iki adet fotokopisi)

Varsa Türk Pasaportu (işlem görmüş sayfalarının iki adet fotokopisi)

Süresi geçerli oturma ve çalışma müsaadesi kartı, aslı ve iki adet fotokopisi

Varsa; süresi geçerli Hollanda pasaportu aslı ve Türkiye’ye giriş -çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların iki adet fotokopisi

2 adet fotoğraf (en fazla üç ay önce çekilmiş olmalıdır)

Ayrıca ;İşçiler İçin : Çalıştığı işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten ve fiilen en az toplam 1095 gün süre ile çalışmayı kanıtlayan yeni tarihli imzalı belge (werkgeversverklaring ve son maaş kağıdı ikiser adet kopyası)

Başvuru sırasında ibraz edilen çalışma / ödenek / işveren belgelerine göre net 1095 günlük süreyi kanıtlayamayanların izleyecekleri yöntem: Bu belgeleri ibraz edemeyen ya da eksik belge ibraz edenler,

Bağlı bulunulan İşsizlik Sigortası İdari Kurumu (UWV) geriye dönük olarak ; çalışılan ve ödenek alınan tarihleri gösteren belge/döküm Verzekeringsbericht (Overzicht Arbeidsverleden/Uitkeringsverleden) başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ödenek Alanlar İçin : Herhangi bir işyerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı veya hastalık sigortası ödeneği alanların bunu ödeyen makamlardan, bu ödeneklerin başlangıç tarihini ve süresini gösterir belge ve son ödenek maaş kağıdı (ikiser adet kopyası).
İşverenler İçin: Bulunduğu yabancı ülkede, sorumluluğunda bulunan bir iş yerine fiilen en az toplam 1095 gün süre ile işveren olarak çalıştırdığını kanıtlayan yeni tarihli Ticaret Odaları’na kayıt belgesi ve iki adet kopyası (Kamer van Koophandel’dan alınan uitreksel) (son üç ay içerisinde alınmış olmalıdır).

*Hollanda vatandaşlığını haiz bulunan askerlik yükümlüsü vatandaşlarımızın, öncelikle Başkonsolosluğumuzun Vatandaşlık bölümü aracılığıyla Hollanda vatandaşlıklarının Türkiye’de kayıtlara geçtiğinden emin olmaları gerekmektedir.Bu nedenle, önceden Hollanda vatandaşlığını bildirmemiş olan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları Belediye’den alacakları, Türkçeyi’de içeren çok dilli ‘’International Uitreksel uit de basisadministratie persoonsgegevens’’ belgesiyle Başkonsolosluğumuz Vatandaşlık bölümüne başvurmaları, daha sonra dövizle askerlik başvurusunda bulunmaları önemle rica olunur.(‘’International Uitreksel uit de basisadministratie persoonsgegevens’’ belgesinde Hollanda vatandaşlığının hangi tarihte kazanıldığının ‘’Datum waarop de Nedernandse Nationaliteit is verkregen’’ belirtilmiş olması önem arzetmektedir).

Net 1095 gün hesaplanırken, Türkiye’de geçirilen günlerin toplam sayısının belgede belirtilen çalışma süresinden düşülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımız, eksik kalan süre kadar çalıştıktan sonra başvurularını yapabilirler.

Örnek: İşyerince tanzim edilmiş belgede kayıtlı olan çalışmaya başlandığı tarih : 03.04.2010

Belgenin düzenlendiği tarih ise :03.04.2013

1095 gün (3×365)

Örneğin;

Türkiye’ de geçirilen süreler ;

2010 yılında 14 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2011 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2012 yılında 29 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2013 yılında 17 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

—————————-

Toplam : 90 gün

Türkiye’de toplam 90 gün kalmış ise; 1095-90 = 1005 gün net olacağından ve başvuru sırasında fiilen 1095 gün tamamlanmamış olacağından dolayı başvuru kabul edilmeyecektir. Bu durumda başvurunun, yurtdışında Türkiye’ye gitmeden 90 gün daha kaldıktan sonra yapılması gerekecektir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

Bu durum, herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal ödenek veya hastalık sigortası ödeneği alanlar için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir