Dövizle Askerlik 1000 Euro,Yurtdışı Askerlik Son Durum

Tarafından   2016-01-07

yurtdisi_askerlik_1000_euro_dövizle_askerlik_son_durumYurtdışı askerlikte son durum ne? Yurtdışında 3 yıl çalışana gurbetçi dövizle askerlik için 1.000 Euro ödeyecek..Yurtdışında yaşayan vatandaşların yararlanacak olduğu Yurtdışı askerlik 1000 Euro (Dövizle Askerlik ) kanununda değişiklik yapıldı.TBMM’ye sunulan teklifin kapsamı genişletilerek yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına sağlanan dövizle askerlik, tüm hak sahipleri için 6 bin Euro’dan bin Euro’ya indiriliyor. 3 yıl yurtdışında işçi ya da işveren olarak bulunan herkes bu haktan yararlanabilecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışmaya neden olan düzenlemeye muhalefet, “Askerlik ucuzlatılıyor mu?” diye tepki gösterdi.

Komisyona AK Partili vekillerin imzasıyla verilen önerge ile yasa teklifinde bulunan düzenlemenin kapsamı genişletiliyor. Teklifin ilk halinde sadece çifte vatandaşlar için 6 bin Euro’luk bedelin bin Euro’ya indirilmesi öngörülüyordu. Önerge ile 6 bin Euro’ya bedelli askerlik yapma hakkı bulunan bütün gurbetçiler ve Türk vatandaşları bu kapsama alındı. Böylece 125 bin kişiyle sınırlı olan düzenlemeden yararlanabilecek kişi sayısı 557 bine çıktı. Düzenlemeye göre, yurtdışında üç yıl boyunca işçi ya da işveren olarak oturduğunu belgeleyenler, çifte vatandaş olup olmadıklarına bakılmaksızın 38 yaşına kadar başvurmaları durumunda bin Euro döviz ödemek suretiyle askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Komisyonda bu değişikliğin gerekçesi olarak, yurdışında yaşayan gençlerin 6 bin Euro ödeyecek durumda olmadığı için Türk vatandaşlığından çıkması gösterildi. Düzenlemenin Türk vatandaşlığından çıkışı yavaşlatacağı belirtildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eleştirileri yanıtlarken, çifte vatandaşlığa sahip 90 bin yükümlünün, 6 bin Euro’luk dövizli askerlik bedelini ödeyemedikleri için Türk vatandaşlığından çıkmak istediklerini söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Kişinin 3 çocuğu varsa, 18 bin Euro eder. Oradaki Türklerin durumu, ‘6 bin Euro ne ki?’ şeklinde değil. Nasıl Türkiye’de işsizlik varsa, Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da da var. Askerlik veya dövizle askerlik bedelinin yüksekliği gibi gerekçelerle Türk vatandaşlığından çıkma eğilimi vakıadır.”

MHP’li üyeler terörle mücadele varken indirime tepki gösterirken, CHP’li Zekeriya Temizel, bir vatandaşın, “Askerliği ucuzlatıyor musunuz?” diye sorduğunu söyledi, HDP’li Garo Paylan ise kamu vicdanını rahatsız eden bir mesele olduğunu söyledi.

Dövizle Askerlik 1000 Euro,Yurtdışı Askerlik Son Durum” da bir yorum

  1. Sedat

    Slm ben 2011de bedelli Askerlik Icin Bas vurdum ilk taksidimide yatirdim bu yeni yasa cikarsa tekrardan 1000 euro mu yatirmam lazim

  2. Zamur

    Almanyada yasiyorum. 33 Yasindayim, Evliyim ve iki cocukluyum. Uzun süredir Issizim.
    Bu yeni yasadan bende yararlanabilirmiyim?
    Bana geri dönüs yapilirsa cok memnun olurum.Saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir