Dövizle Askerlik 1000 Euro Yasası Ne Zaman Geliyor ?

Tarafından   2015-12-22

yurtdışı askerlik 1000 Euro dövizle Askerlik Yasası Ne Zaman çıkıyor?yurdışı askerlik yani yeni Dövizle Askerlik yasasından kimler faydalanacak, başvuru şartları neler? soruların cevabı yasanın onaylanması ile birlikte belli olacak..Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarıni yakından ilgilendiren dovizle askerlik (Türkiye’deki askerlik )hizmetlerinin bin euroya indirilmesini öngören teklif Meclis’e sunuldu.
dovizle-askerlik-1000-euroTasarıya göre, yurtdışında yaşayanlar için daha önce 6 bin euro olan askerlik bedeli, bin euro’ya düşürülecek. Tasarının yasalaşması durumunda er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarının tespitinde uygulanan gösterge rakamları yüzde yüz oranında artırılacak. Tasarı ile birlikte “Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı”nın vatandaşlara dağıtılması ve kullanılmasına da başlanacak.
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki askerlik hizmetlerini yerine getirmiş olmak için ödemeleri gereken 6000 Euro, 1000 Euro’ya düşürülecek.

Tasarıya göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bağlı bulundukları yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla askerlik şubelerine başvurmak suretiyle, 1000 Euro ya da karşılığı kadar yabancı ülke parasını ödemeleri kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken söz konusu ücret 6000 Euro.

Bu düzenlemeden yararlanacak Türk vatandaşlarında şu şartlar aranacak:

– Yurt dışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurt dışında yaşıyor olmak veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

– Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.

– Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.

– Başvuru tarihi itibariyle halen yurt dışında yaşıyor olmak.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Ancak fazladan yapılmış ödemeler iade edilmeyecek.

Tasarıyla, er ve erbaşlara verilen harçlıklar da artırılacak. Buna göre, er ve erbaşların harçlıklarının hesaplanmasında sırasıyla çavuş, onbaşı ve er için esas alınan 400, 350, 300 gösterge rakamları, 1172, 1040, 910 olarak değişecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gönderilen erbaş ve erlerden, çavuşlar için 800, onbaşılar için 700, erler için 600 esas alınan gösterge rakamları, sırasıyla 2344, 2080, 1820’ye yükseltilecek.

Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, “teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı” yerine “2680 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar” esas alınacak.

Dövizle Askerlik 1000 Euro Yasası Ne Zaman Geliyor ?” da bir yorum

  1. Veli Demirel

    Askerliği 1000€’ya dusurecegiz derken şartlar sunmuyordunuz şimdi neden bazı şartlar aranıyor örneğin yaşının yarısı kadar bulunduğu ülkede yaşaması veyada,
    5 yıl okula gitme zorunluluğu. Bu şartları yerine getiremeyenler bu 1000€’luk hakdan faydalanamayacakmi?

  2. Ramazan Simsek

    Askerlik 1000 avro olacak derken sartlari da bastan aciklanmaliydi. Bu adil olmadi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir