Dövizle Askerlik1000 Euro Kanunu Resmi Gazetede Yayımlandı

Tarafından   2016-01-27

Dövizle Askerlik Kanunun Detaylarını Görmek için Tıklayınız

Cumhurbaşkanı dövizli askerliği 1000 euro’ya indiren kanunu onayladı.Dövizle Askerlik (1000 euro) Kanunu resmi gazetede yayımlandı ..Peki, dövizli askerlik nedir? Dövizli askerlik kimler yapabilir şartları nelerdir? Dövizli askerlik ücreti ne kadar oldu işte detaylı bilgiler..Dövizle askerliği bin avroya düşüren 6661 Sayılı Askerlik Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.dovizle-askerlik-1000-euro-kanunu

Buna göre, Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının dövizle askerliğini 6 bin avrodan bin avroya düşürüyor. Yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan, 38 yaşını tamamlayan Türk vatandaşları, defaten bin avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak.

“6661 sayılı “Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”,
6662 sayılı “Dünya Ticaret Örgütünü Kuran Marakeş Anlaşmasını Tadil Eden Protokol ile Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.”

DÖVİZLİ ASKERLİK ŞARTLARI NELER?

Her askere gitme yaşı gelen gençlerin merak ettiği askerlik konusunda önemli reformlar yapılıyor. Hükümetin eylem planında yer alan dövizli askerlik ücreti, asgari ücret, emekli maaşları uzun süredir gündemde.

İlk olarak asgari ücret üzerinde düzenleme yapan hükümet şimdi de dövizli askerlik yasası üzerine yoğunlaştı. Avrupa da üç yıl boyunca işveren ya da işçi konumuda yaşayan veyapmak isteyenler için işe başladığı süre baz alınarak hesaplanıyor.

Eğer işsizlik maaşı aldığı veya maluliyet maaşı aldığı belirlenirse kişinin dövizle askerlik hizmetinden faydalanması da mümkün çünkü bu sürede yurtdışında geçirilmiş olarak sayılıyor. Bu uygulamadan yararlanmak için gereken üç yıllık sürenin tamamının yurt dışında geçirilmesi gereklidir.

Tatil günlerinde geçirilen sürede uygulamaya dahil ediliyor. Türkiye’de geçirilen kısa süreli seyahatler bu hizmetten faydalanmak için yurt dışında geçirilmesi gereken süreden sayılmamaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde uygulamadan sadece 125 bin kişi fayadalanabiliyordu, şimdi ise 557 bin kişi bu hizmetten faydalanabilecek.

DÖVİZLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Eylem planında sürekli konuşduğu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’da açıklamalarda bulunduğu için dövizli askerlik ücreti ne kadar sorusu sürekli soruluyordu. Avrupa’da yaşayan vatandaşlar çifte vatandaşlık durumuna bakılmadan otuz sekiz yaşına kadar başvurulması halinde 1000 bin euro ödeyerek askerlik hizmetini yapmış sayılacak.

Bu uygulamadan faydalanacak kadar maddi imkanı olmayanların Türk vatandaşlığından çıkmak istemesi konusuyla ilgili Bakan İsmet Yılmaz: ‘Kişinin 3 çocuğu varsa, 18 bin Euro eder. Oradaki Türklerin durumu, ‘6 bin Euro ne ki?’ şeklinde değil. Nasıl Türkiye’de işsizlik varsa, Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da da var. bedelinin yüksekliği gibi gerekçelerle Türk vatandaşlığından çıkma eğilimi vakadır.’ şeklinde konuştu.

Ayrıca uygulama faydalanmak için başvuru yapılıp ücretin tamamını ödeyenlerin Türkiye’ye dönüş yapmasıda da bir sorun teşkil etmiyor. Otuz sekiz yaşındayken bu hizmetten faydalanabilmek için başvuranların miktarın tamamını peşin olarak ödemek şart değil. Ama bu yaşı doldurduğu yılın sonuna dek ödemesi gerekmektedir.

Ertelemek için ise oturma izni veya işsizlik maaşının alınması zorunluluğu da bulunmuyor. Sadece başvuru yapacak ve uygulamadan yararlanacak olan kişinin yaşadığı ülke de herhangi bir işe ve mesleğe sahip olması gerekmektedir. Ama çalışma veya oturma iznine sahip olmasına rağmen kişinin hiçbir işi yoksa ve çalışmıyorsa askerlik hizmetinden faydalanmak mümkün olmuyor.

Dövizle Askerlik1000 Euro Kanunu Resmi Gazetede Yayımlandı” da bir yorum

  1. baris kaplan

    AMA hala anlayamadigimiz nokta 38 yasindan evvel dovizle askerlige basvurup 1200 euro odetip daha sonra Geri kalan taksidi odeyemedim simdi 41 yasindayim odenmismi Kabul ediliyor yoksa odedigim para yaniyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir