Dışişleri Bakanlığından Yeni (Biyometrik ) Pasaport Açıklaması

Tarafından   2016-05-05

Yeni çipli pasaportlar Haziran ayından itibaren verilmeye başlanacak yönünde Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.Halen pasaportunun günü olan vatandaşlar yeni pasaportları için sadece defter bedeli ödeyecek.
yeni-pasaport-aciklamasi-biyometrik-pasaport-alma
Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, yeni pasaportlarla ilgili, “Haziran ayından itibaren yeni yazılımla birlikte o çiplere bizim parmak izlerimiz de kaydedilmeye başlanacak. Dolayısıyla bu çiplere hazirandan itibaren biyometrik veriler de girmeye başlanacak. Yeni pasaportlarda kimlik sayfası polikarbon sayfa olacak, daha kalın sayfadır bu ve çip de onun içerisinde olacak.” dedi.

Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, bakanlıkta düzenlediği toplantıda, Avrupa Birliği (AB) ve vize serbestisi hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Yetkili, Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz girmelerini sağlayacak mutabakatın önemli bir dönemeçten geçtiğini söyledi.

AB Komisyonunun vize serbesti yol haritası uyarınca hazırladığı üçüncü raporu açıkladığını hatırlatan yetkili, raporun çok olumlu ifadeler içerdiğini, en önemlisinin de raporun sonunda Türkiye’ye vize muafiyeti sağlanması konusunda hem AB Konseyine hem de AB Parlamentosuna öneride bulunulması olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığından Yeni (Biyometrik ) Pasaport Açıklaması” da bir yorum

  1. Şahin

    Pasaport ve nüfus cüzdanımi kaybettim Türkiyeye dönmek için fransa da tekrar çıkartma zorunda olduğumu öğrendim bir randevu tarihi alabilir miyim rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir