Anvers Konsolosluk Yurtdışı 1000 Euro Dövizle Askerlik Randevu

Tarafından   2016-02-11

Anvers Başkonsolosluğu yurtdışı dövizle askerlik randevu alma ve yurtdışı askerlik işlemleri ,Anvers Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik başvurusu için randevu alma,Anvers Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik başvuru şartları ne?Anvers Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlikden kimler faydalanacak?Anvers Başkonsolosluğu 1000 euro dövizle askerlik başvurusu ödemesi nereye yapılır? 6661 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, dövizli askerlik ücreti, yasadaki şartları haiz yükümlüler için 1000 Avro veya karşılığı konvertibl döviz olarak değiştirilmiştir.ansver-konsolosluk-dovizle-askerlik-randevu-alma

ADRES BİLGİLERİ 16, Sorbenlaan Wilrijk
2610 Anvers
TELEFON BİLGİLERİ TEL: 03 820 71 00
FAKS: 03 830 05 63
WEB ve E-POSTA ADRESİ http://anvers.bk.mfa.gov.tr
consulate.antwerp@mfa.gov.tr

Dövizle Askerlikten Kimler Yararlanabilir?

1. Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak.
2. Daha önce dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmeti şekillerinden biri ile silahaltına alınmamış olmak.
3. Durumlarını ispatlayan belgelerle birlikte, en geç 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31. Aralık tarihine kadar Başkonsolosluklara Başvurmak ve 1000 Avro’yu ödemek.
Kimler Yararlanamaz?
1. Belçika’da yasal ikamet etme ve çalışmasını sağlayan izinleri sona ermiş olanlar veya bu izne hiç sahip olmayanlar.
2. Maaşları, ücretleri veya yollukları yurt içinden ödenen bir işte çalıştıkları tespit edilenler.
3. 38 yaşını tamamladıkları yılın 31 Aralık tarihinden sonra başvuran yükümlüler.
4. Meslek veya sanatlarını yurt içinde yaptıkları tespit edilenler.
5. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi görevlisi sıfatıyla yurtdışında bulunduğu tespit edilenler.
38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanlar:
Daha evvelki mevzuata göre 5112 ve 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarı bile 1000 Avro’nun üzerinde olanların yapması gereken bir işlem bulunmamaktadır. T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1000 Avro ve üzerinde ödemeyaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi, doğrudan kendi askerlik şubelerince yapılacaktır. Ancak, Yapılan ödemelerin 1000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.anvers-konsolosluk-1000-euro-dovizle-askerlik-basvurusu
38 yaşını tamamlamamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:
Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.
39 ve üstü yaşlarda olup daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadığı için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar:
Daha evvelki mevzuata göre 5112 veya 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarı bile 1000 Avro’nun üzerinde olan bu kişiler, başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar gerekli belgeleri ibraz ederek başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler.
39 ve üstü yaşlarda olup daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:
Bu kişiler dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.
Önemli NOT: 7.2.2011 tarihinden önce başvuru yapmış olup, 6 aydan fazla yurtiçinde kalmak, yurda kesin dönüş yapmak ve oturma-çalışma kartı iptal edilmek gibi sebeplerle dövizle askerlik kapsamıdışında kalmış olanlar ödemelerini ilgili kanunun geçici 43. maddesine göre 10.000 Euro’ya tamamlayacaklardır

DÖVİZLE ASKERLİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:
1. Türk Pasaportu (Çifte vatandaşlar için pasaportibrazı şart olmayıp Belçika Kimlik Kartı yeterlidir)
2. Türk Nüfus Cüzdanı (Carted’identitéTurc).
3. Oturma izni veya Belçika Kimlik Kartı (Carted’identité Belge).
4. Çalışma izni (Permis de Travail) – Türkiye’den çalışma izni ile Belçika’ya gelmiş kişiler içindir.
5. 2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf. (2 Foto d’identité)
6. Durumunuza göre işyerinden veya işsizlik bürosundan (FGTB/CSC/CAPAC) alınacak belge (attestation). Temin edilecek belgelerde en az 3 yıldır çalışılmakta olduğu veya en az 3 yıldır işsizlik sigortasından yararlanıldığı belirtilmelidir.
7. Son maaş bordrosu (DerniereFiche De Salaire).
8. Serbest meslek sahibi olanlar için, bağlı bulunduğu O.N.S.S. bürosundan en az üç yıldır (Securex/Integrity/Partena/UCM/Acerta/HDP…)”Independant” olarak çalıştığını gösterir belge (attestation).
9. İş kazası veya rahatsızlığından dolayı “Mutuelle”den geliri olanlar vatandaşlarımız için bu bürodan alınacak üç yıllık İş göremezlik belgesi (Certificatd’incapacité de travail).
Önemli Hatırlatmalar:
Üç yıllık çalışma süresinin aralıksız olması şart değildir. Farklı işyerlerinde çalışanlar belgelerini ayrı ayrı alabilirler. Türkiye’de geçirilen süreler çalışma süresinden düşürülür.
Belgelerin orijinal nüshasının getirilmesi gerekmektedir.
Çifte uyruklu vatandaşlarımızın, bu bildirimlerini yapmış olmaları gerekmekte olup, henüz bildirimlerini gerçekleştirmemiş kişilerin dövizle askerlik başvurusu esnasında Belçika Vatandaşlık Bildirimi için de başvuru yapmaları icap etmektedir.
Müracaat sırasında ibraz edilen iş yeri belgesinin düzenlendiği tarihinin bir ayı geçmemiş olması gerekmektedir
KANUNUN GENEL ESASLARI:
1. Ödenecek döviz miktarı 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya indirilmiştir.
2. Bedelin taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.
3. Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce, eski mevzuat gereğince 1000 Avro veya daha fazla para ödemiş olanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.
4. Dövizle askerlikten yararlanmak için yükümlülerin başvurabilecekleri en son tarih, 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihidir.

Anvers Konsolosluk Yurtdışı 1000 Euro Dövizle Askerlik Randevu” da bir yorum

  1. Erdogan Ilbin

    Ben 38 yasin uzerindeyim bazi maddi sebeplerden dolayi bugune kadar askerlik bedelini odeyemedim
    Ama su anda bedel odenebilecek bir miktarda
    Benim sorum 38 yasin ustunde olmama ragmen bende bu haktan yararlanabilirmiyim yani 1000 euro yatirip bu hakki kullanabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir