ALMANYA Berlin Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik (1000Euro)Başvuru İşlemleri

Tarafından   2016-02-04

Berlin Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik (1000 Euro) Başvuru İşlemleri hakkında duyuru yayımladı duyuru şöyle;Dövizle Askerlik Başvurusuna İlişkin Duyuru , 01.02.2016berlin-baskonsoloslugu-dozvizle-askerlik-1000 euro-basvuru-islemleri-icin-randevu-alma-sorgulama
Dövizle askerliğe ilişkin daha önce yapmış olduğumuz duyurumuzu genişleterek vatandaşlarımızın bilgisine sunarız:

1. Ödenmesi gereken döviz miktarı 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya indirilmiştir.

2. Sözkonusu miktarın taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.

3. Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce (eski mevzuat kapsamında) 1000 Avro veya üzeri miktarda dövizle askerlik taksiti ödemiş ve halihazırda taksitle ödeme kapsamında bulunanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu durumda olan vatandaşlarımız doğrudan Türkiye’deki Askerlik Şubeleriyle temasa geçerek durumlarını takip edebilirler.

Bu kapsamda ödenmiş olan 1000 Avro’nun üzerindeki miktarların iadesi mümkün değildir.

4. Halihazırda 38 yaşından küçük olan yükümlülerin dövizle askerlikten yararlanmak için başvurabilecekleri en son tarih, 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık günüdür. (örnek: 1985 doğumlular için son tarih 31 Aralık 2023’tür). Muhtemel yoğunluk sebebiyle vatandaşlarımızın mağdur olmamaları bakımından, dövizle askerlik işlemlerini yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza başvuruda bulunma konusunda aceleci davranmamaları tavsiye olunur.

Vatandaşlarımız terminsiz Başkonsolosluğumuza gelerek sıra numarası almak suretiyle işlemleri yaptırabilirler.

5. (1977 ve önceki yıllarda doğmuş olanlar için) 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış olanlar ile daha önce başvurduğu halde ödemelerini süresi içinde (38 yaşının sonuna kadar) tamamlamadığı için kapsamdan çıkartılanlar, gerekli şartları taşıdıklarını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluğumuza başvurmak suretiyle belgelendirmeleri halinde bu kanundan yararlanabilecekler.

Önceki uygulamada olduğu üzere, dövizle askerlik başvurusunda bulunabilmek için “Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biriyle ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak” ve “Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silah altına alınmamış olmak” şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.berlin-konsolosluk-1000-euro-dovizle-askerlik-basvurusu

Konunun yaş bakımından ele alınması halinde ise aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

a) 38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanlar:

Bu yükümlülerin, daha evvelki mevzuata göre 5112 veya 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarının bile 1000 Avro’nun üzerinde olması nedeniyle, Dış Temsilciliklerimize başvuru yapmalarını gerektiren herhangi bir husus bulunmamaktadır. Sözkonusu kişilerden, T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1000 Avro ve üzerinde ödeme yaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacaktır. Yapılan ödemelerin 1000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.

b) 38 yaşını tamamlamamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:

Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.

c) 38 yaşını tamamlamış ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadığı için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar:

Daha önceki mevzuata göre 5112 veya 6000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarı bile 1000 Avro’nun üzerinde olan bu kişiler, başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler.

d) 38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar:

Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar 1000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.

Müracaat için gerekli belgeler

– Nüfus cüzdanı, pasaport ve oturma izni (Aufenthaltserlaubnis)

– Çifte vatandaş iseniz Nüfus cüzdanı, Alman kimliği (Personalausweis) ve Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde); Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız Doğum belgesi (Geburtsurkunde); anne ya da babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığını kazanmışsa onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde ) gereklidir.

– Dört (4) adet vesikalık fotoğraf

– Rentenversicherungsverlauf (Knobelsdorf Str. 92, 14059 Berlin, U-
Bahnhof Kaiserdammadresindeki Landesversicherungsanstalt’tan alınır)

– İşyerinden alacağınız çalıştığınıza dair belge (Arbeitsbescheinigung); işsiz iseniz Bewilligungsbescheid; işyeri sahibi iseniz Gewerbeanmeldung;işverenler için işyeri belgesinin yanında ne zamandan beri işyeri sahibi olduklarına dair Vergi dairesinden (Finanzamt) tasdikli belge getirmeleri gerekmektedir. (Örnek Başkonsolosluğumuzdan alınabilir)

Evraklar tamamlanıp Başkonsolosluğumuza getirildiği zaman, Başkonsolosluğumuzca paranın bankaya yatırılması için ödeme dekontu düzenlenecektir. Paranın nakit (bar) olarak yatırılması, havale (Überweisung) yapılmaması gerekmektedir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir