2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU YURTDIŞI SEÇMEN SORGULAMA , GÜNCELLEME İŞLEMLERİ!!

Tarafından   2017-02-17

Referandumda yurdışında kaç seçmen oy kullanabilecek?Yurtdışı Seçmen Sorgulama işlemi için Tıklayınız

Şu anki verilere göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olan 2 milyon 929 bin 389 seçmen yine referandumda sandık başına gidecek. Bu seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısından oy verme işlemini gerçekleştirebilecek.

YSK Seçmen Bilgilendirme Hizmeti Duyurusu Şöyle;

Yüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde;

seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi süreçler hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adreslerine ve/veya cep telefonlarına bilgilendirme mesajları gönderiyoruz.

Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını almak istiyorsanız lütfen sorgulama sonucu gelen sayfada “E-Posta Adresi” ve/veya “Cep Telefonu” bilgilerinizi giriniz ve bilgilendirme almak istediğiniz kutucuklarından en az birini işaretleyiniz.

YUrtdışı Seçmen Sorgulama işlemi için Tıklayınız

Yurt dışı seçmenleri ne zaman oy kullanabilecek?

Türkiye’de referandum 16 Nisan 2017 Pazar tarihinde gerçekleştirilecek. Ancak yurt dışı seçmenleri daha erken tarihte oy kullanmaya başlayacaklar. Yurt dışında temsilciliklerde kurulan sandıklarda 27 Mart-9 Nisan 2017 tarihleri arasında, gümrük kapılarındaki sandıklarda ise 27 Mart-16 Nisan 2017 tarihleri arasında oy kullanabilecekler.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNÜN GÜNCELLEŞTİRİLMESİ USUL VE ESASLARI İÇİN TIKLAYINIZ!!

Pusulalar hangi renkte olacak?

Referandumda pusulalarda iki renk kullanılacak. Beyaz renk üzerine “Evet”, kahverengi üzerinde “Hayır” ibarelerinin bulunduğu iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Seçmenler tercih mührünü kullanarak oy verme işlemini gerçekleştirecek.

Hangi partiler Sandık Kuruluna üye verebilecek?

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak referandumda Sandık Kuruluna üye verebilecek siyasi partiler şöyle: 1- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 2- Anavatan Partisi (ANAP), 3- Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 4- Büyük Birlik Partisi (BBP), 5- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 6- Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7- Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), 8- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 9- Saadet Partisi (SP), 10- Vatan Partisi (VP).

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları artık Türkiye’deki milletvekili genel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve halkoylamalarında bulundukları ülkelerde oylarını kullanabilecek. Ancak vatandaşların bu hakkı kullanabilmesi için adres bildiriminde bulunmaları, bunun için de yurtdışı seçmen kütüğüne kaydolmaları gerekiyor.

T.C. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) konuyla ilgili “Türkiye’de Yapılacak Seçimlere Katılım” adlı bir rehber broşür hazırladı. Broşürde, “Seçimlerde oy kullanabilmek için yurtdışı seçmen kütüğüne güncel adres bilgisi ile kayıtlı bulunmak gerekmektedir” vurgusu yapılıyor.

Yurtdışından adres bildiriminin üç değişik yolla yapılabileceğine dikkat çekilen broşürde, bunlardan birinin Türkiye’nin dış temsilcilikleri, büyükelçilik ve konsolosluklara bizzat başvurarak adres bildirimi olduğu kaydediliyor.

İkinci yol ise posta yoluyla;http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11 internet sitesi adresinden elde edilebilen adres beyan formunu doldurarak kargo ya da iadeli taahhütlü mektup ile dış temsilciliklere, dış temsilciliklerin bulunmadığı yerlerde nüfus kaydının bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne göndermek. Adres beyan formu ekine nüfus cüzdan fotokopisinin eklenmesi zorunlu.

Üçüncü yol ise elektronik ortamda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmak.Bu yöntem ile adres beyanında bulunabilmek için AVEA veya TURKCELL operatörlerinden biri ile anlaşma yaparak alınan bir mobil imza veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’ndan edinilen sayısal imzanın olması gerekiyor. Bu imzalara sahip olanlar şu linki kullanarak adres beyanında bulunabiliyor: https://adres.nvi.gov.tr/pages/bildirim/internetbeyan/internetbeyan.aspx

Sandıkta ve gümrüklerde oy kullanma yöntemlerinin kolaylaştırıldığını kaydeden YTB, yurtdışı seçmenin oy verme süresince yurtta ise gümrük kapılarına giderek oyunu kullanabileceğine dikkat çekti. Vatandaşlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadığını, hangi temsilcilik bölgesine kayıtlı olduğunu ise www.ysk.gov.tr adresinin “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden sorgulayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir