2015-Genel Seçimlerinde Konsolosluk veya Gümrük Kapılarında Ne Zaman Oy Kullanılacak?

Tarafından   2015-03-28

yurtdisi-konsolosluk-secmen-sorgulama-1Yurtdışında konsolosluklarda nezamn oy kullanılacak?Gümrük kapılarında oy verme işlemi ne zaman başlıyor?Kimler oy kullanabilir?2015 Milletvekili Genel Seçimi Yurt dışı temsilciliklerde(konsolosluklarda) veya gümrük kapılarında oy kullana işlemleri duyurusu….
Yüksek Seçim Kurulundan;
Yurt dışı temsilciliklerde veya gümrük kapılarında oy kullanacak vatandaşlarımızın dikkatine!
25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenler oylarını yurt dışında adreslerinin bağlı olduğu dış temsilciliklerde ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte 8-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında kullanacaklardır. Bu tarihler arasında oylarını kullanamayan seçmenler 8 Mayıs-7 Haziran 2015 tarihleri arasında Yüksek Seçim kurulunca
belirlenen gümrük kapılarında da oy kullanabileceklerdir.
Kurulumuzca Yurt Dışı Seçmen Kütüğü üzerinde yapılan incelemede 3 Kasım 2014 ile 10 Mart 2015 tarihleri arasında adres beyanında bulunan bazı vatandaşlarımızın (adres beyanlarını bağlı bulundukları temsilcilikler dışındaki temsilciliklere yapanların) oy kullanacağı yer olarak adresinin bağlı olduğu temsilcilik bilgisi yerine adres beyanında bulunduğu temsilciliğin kaydedildiği tespit edilmiştir. Bu şekilde hatalı kayıtlar, seçmen kütükleri askıya çıkarıldığı için Kurulumuzca resen düzeltilemeyeceğinden, seçmenlerin www.ysk.gov.tradresinden kayıtlarını ve oy kullanacakları temsilcilik bilgilerini kontrol etmeleri, kaydı olmayan ya da bu şekilde temsilcilik bilgisinde yanlışlık olan vatandaşlarımızın askı süresi bitimine (27 Mart 2015 Cuma günü Türkiye saati ile saat 17.00′ a) kadar en yakın temsilciliğe başvurarak Adres Beyan Formu doldurmaları hususu kamuoyuna duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir